4. prosince 2022
„RBSS je, když...“Transfuzní lékařství představuje v celé řadě klinických oborů neoddělitelnou součást komplexní léčebné péče o nemocné pacienty.
Mgr. Petra Trachtulcová, Ph.D.
01/22, Hematologie, Klinický obor, Ročník 2022
27. září 2021
Hypertenzní choroby v těhotenství jsou ve světě nejčastějším důvodem mateřských úmrtí a zhoršených perinatálních výsledkůJe přáním všech, aby těhotenství probíhala správně, bez komplikací a měla šťastný konec pro matku i dítě. A většina těhotenství tak skutečně probíhá. Existují však stavy, které i přes veškerou moderní péči postihují část těhotných bez ohledu na to, ve které zemi se nachází. Je stále obtížně přijatelné, že ve světě ročně umírá přibližně 330 000 žen v souvislosti s těhotenstvím, porodem a šestinedělím, přičemž ještě před 20 lety to bylo více než 580 000 žen za rok.
doc. MUDr. Ondřej Šimetka, Ph.D., MBA
02/21, Gynekologie, Hematologie, Hemostáza a koagulace, Klinický obor, Patologie, Perinatologie, Porodnictví, Prevence, Ročník 2021
13. září 2021
Výsledky zkušební analýzy přístroje cobas z 480Tromboembolická nemoc (TEN) je multifaktoriální onemocnění, kdy je při hodnocení rizika trombofilie významné i určení molekulárně genetických znaků. Z nich mají nejzásadnější klinický význam stanovení mutace FV Leiden (1691G>A) a mutace genu pro protrombin (20210G>A).
doc. MUDr. Tomáš Kvasnička, CSc., Ing. Jan Kuderna
01/21, Diagnostický obor, Digitální diagnostika, Hematologie, Hemostáza a koagulace, Klinická biochemie, Molekulární diagnostika, Prevence, Ročník 2021
29. ledna 2021
Porovnání výsledků metod HbA1c na analyzátorech D-10 (Bio-Rad) a cobas® 8000 c 502 (Roche)Glykovaný hemoglobin (HbA1c) je rutinně využívaný parametr pro sledování kompenzace glykemie u pacientů s diagnózou diabetes mellitus. V řadě zemí je také využíván jako diagnostický marker pro toto onemocnění.
Mgr. Ondřej Wiewiorka
03/20, Hematologie, Molekulární diagnostika, Ročník 2020
14. prosince 2020
Co by měl diabetický pacient vědět o glykovaném hemoglobinuPan František prožíval klidná léta svého důchodu na venkovské chalupě společně se svojí ženou. Před 4 lety mu sice diagnostikovali cukrovku, kvůli které musel pravidelně dojíždět ke svému praktickému lékaři na kontroly, ale to mu nevadilo.
MUDr. Monika Kamarytová
03/20, Diagnostický obor, Hematologie, Molekulární diagnostika, Prevence, Ročník 2020
14. prosince 2020
Aktivity také s aktivním vitaminem B12Na úvod si můžeme položit dvě otázky: Proč je nabízeno laboratořím stanovení celkového vitaminu B12 i tzv. aktivní formy? Co je tak zajímavého na vitaminu B12, že se dostaly na trh relativně krátce po sobě komerční soupravy stanovující obě formy analytu na automatických analyzátorech?
RNDr. Jana Hradiská, Ph.D. , RNDr. Pavel Škrabálek
03/20, Diagnostický obor, Hematologie, Ročník 2020
14. prosince 2020
Praktické skúsenosti so stanovením HbA1c so súpravou A1c-3 na cobas c 501Stanovenie HbA1c je neoddeliteľnou súčasťou monitorovania stavu diabetikov. Je známe, že riziko diabetických komplikácií, ako sú diabetická nefropatia a retinopatia, sa zvyšuje s nedostatočnou metabolickou kontrolou. HbA1c predpovedá vývoj diabetických komplikácií u pacientov s diabetom. [metodický list Roche ku A1c-3] Práve preto je nesmierne dôležitá kvalita poskytovaných testov, aby sledovanie kompenzácie diabetu bolo spoľahlivé.
RNDr. Katarína Lepejová
03/20, Hematologie, Ročník 2020
15. září 2020
Příběh Františka, hemofilie a COVID a nová kampaň Nečekej na lavičceNestandardní situace kolem nákazy COVID-19 ovlivnila v posledních měsících i obsah na portále www.mojemedicina.cz. V dubnu, období, kdy se tradičně věnujeme hemofilii, protože na 17. dubna připadá Světový den hemofilie, jsme se podívali na to, co „koronakrize“ znamená pro hemofiliky.
Mgr. Veronika Bačová
02/20, Hematologie, Infekční onemocnění, Personalizovaná medicína, Ročník 2020
15. září 2020
Srovnání naměřených výsledků D-dimerů POCT přístrojem cobas h 232 s výsledky získanými z laboratorních analyzátorůV rutinní laboratorní praxi jsou pro detekci D-dimerů dostupné testy zahrnující latexovou aglutinaci, imunoturbidimetrii a enzymatický imunosorbentní test (ELISA). Negativní výsledek vyšetření D-dimerů (koncentrace nižší nebo rovna hraniční hodnotě) prakticky vylučuje hlubokou žilní trombózu a plicní embolii. Naopak pozitivní výsledek už není pro trombózu tak specifický.
doc. MUDr. Tomáš Kvasnička, CSc., Mgr. Ivana Malíková, Bc. Petra Linhartová
02/20, Diagnostický obor, Digitální diagnostika, Hematologie, Hemostáza a koagulace, Kardiologie, Klinická biochemie, Klinická chemie a imunochemie, Klinický obor, Molekulární diagnostika, POCT, Ročník 2020
22. ledna 2020
Koagulační kaskáda ve schématuPřehledné schéma koagulační kaskády.
Mgr. Jaroslav Šebek, DiS.
03/19, Hematologie, Hemostáza a koagulace, Klinická biochemie, Molekulární diagnostika, Ročník 2019
22. ledna 2020
Přehled anémií a hematologických malignitPřehledné shrnutí anémií a hematologických malignit
Mgr. Jaroslav Šebek, DiS.
01/20, Hematologie, Hemostáza a koagulace, Klinická biochemie, Klinická chemie a imunochemie, Molekulární diagnostika, Ročník 2020
20. ledna 2020
Možnosti laboratorní diagnostiky novorozenecké sepseNeonatologie zaznamenala za poslední desetiletí obrovský pokrok, a to převážně v péči o předčasně narozené novorozence. Co však zůstává stále palčivým problémem a tématem mnoha výzkumných skupin, je novorozenecká sepse. Péče o předčasně narozené novorozence se soustřeďuje do perinatologických center (v ČR 12), je to tedy okruh velmi úzký.
MUDr. Anna Baštan, RNDr. Jitka Prošková
01/20, Diagnostický obor, Hematologie, Infekční onemocnění, Klinická biochemie, Klinická chemie a imunochemie, Klinický obor, Molekulární diagnostika, Neonatologie, Patologie, Perinatologie, Porodnictví, Prevence, Ročník 2020
20. ledna 2020
Propagace a edukace k dárcovství krve pomocí sociálních sítíVaše oči se zastavily právě na tomto článku. A to znamená, že jste buď správci sociálních sítí, nebo lékaři, které spojuje jedna klíčová otázka: Dá se tvořit smysluplný obsah zdravotnímu zařízení? Zkusme se na tuto specifickou problematiku podívat podrobněji.
plk. MUDr. Miloš Bohoněk, Ph.D., Bc. Tereza Hažmuková
01/20, Hematologie, Ročník 2020, Transfuziologie
20. ledna 2020
Přehled anémií a hematologických malignitKlasifikace hematologických poruch ve smyslu anémií a hematoonkologických onemocnění není v současnosti nejjednodušší. Kategorizace klinických jednotek dle WHO, jako tomu je především u leukémií, zohledňuje v první řadě jejich patogenezi. Morfologické znaky zjištěné při mikroskopickém pozorování vzorku tak už nejsou zdaleka jediným diagnostickým kritériem, jako tomu bylo dříve.
Mgr. Jaroslav Šebek, DiS.
01/20, Hematologie, Hemostáza a koagulace, Histologie, Klinická biochemie, Klinická chemie a imunochemie, Molekulární diagnostika, Onkologie, Ročník 2020
3. prosince 2019
Co víme o srdečním selhání? Výsledky výzkumu na portálu www.zena-in.czPortál www.zena-in.cz je lifestylový deník pro ženy, který působí na českém internetu již 19 let. Jedná se o komunitní portál, jehož prostřednictvím redakce komunikuje se svými stálými čtenářkami a pracuje s nimi. Měsíční návštěvnost webu www.zena-in.cz se pohybuje kolem jednoho milionu uživatelek internetu. V rámci rubriky Zdraví např. probíhají zajímavé speciály na témata týkající se různých onemocnění. Speciál je po dobu, kdy je aktivní, komunikován na hlavní straně portálu www.zena-in.cz a čtenářky se tak jednoduše dostanou na všechny uveřejněné články, které jsou k danému speciálu publikovány. Články jsou navíc propojeny klíčovými slovy, takže jsou snadno dohledatelné i pomocí vyhledávačů.
Klára Křížová
03/19, Diagnostický obor, Hematologie, Hemostáza a koagulace, Kardiologie, Ročník 2019
3. prosince 2019
Hemokoagulační kaskáda trochu jinakHemokoagulační kaskáda je moje noční můra už od medicíny. Ne proto, že bych nechápala její podstatu a význam, ale detailní schéma celé kaskády jsem si nikdy nedokázala zapamatovat. Vždycky jsem si pomáhala různými taháky a mnemotechnickými pomůckami, které používám dodnes. Utěšuje mě, že nejsem jediná, protože při brouzdání na internetu pravidelně narážím na řadu dalších tipů, jak si snáze zapamatovat principy hemokoagulace a pořadí všech hemokoagulačních faktorů.
MUDr. Monika Kamarytová
03/19, Hematologie, Hemostáza a koagulace, Ročník 2019
3. prosince 2019
Vyšetřování rutinních koagulačních testů na přístrojích cobas t 511 a Sysmex CS-5100Za podpory firmy Roche byly vypracovány na Oddělení klinické hematologie Ústavu laboratorní diagnostiky fakultní nemocnice Ostrava dvě bakalářské práce studentů Lékařské fakulty Ostravské univerzity. Výsledky první z nich byly zveřejněny v minulém čísle časopisu Labor Aktuell 2/2019. Druhá práce, kterou stručně shrnujeme následujícím textem, se zabývala porovnáním koagulačních analyzátorů cobas t 511 a Sysmex CS-5100.
Ing. Martin Pulcer, Ph.D., MBA, Kateřina Stachová
03/19, Diagnostický obor, Digitální diagnostika, Hematologie, Hemostáza a koagulace, Klinická biochemie, Klinická chemie a imunochemie, Molekulární diagnostika, Ročník 2019
9. září 2019
„Další využití kardiálních markerů“ Sympozium Roche Diagnostics na XXVII. výročním sjezdu ČKSModerní diagnostika kardiovaskulárních chorob se neobejde bez biochemických markerů v čele s troponinem a natriuretickými peptidy. Své použití nacházejí jak v akutních případech, tak i jako podpůrné nástroje k nastavení léčby. Úloze již dobře zavedených i experimentálních biomarkerů v celé škále klinických situací bylo věnováno satelitní sympozium Roche Diagnostics na XXVII. výročním sjezdu České kardiologické společnosti. Akce se konala v květnu v Brně.
MUDr. Tereza Rádl
02/19, Diagnostický obor, Hematologie, Hemostáza a koagulace, Klinická biochemie, Klinický obor, Molekulární diagnostika, Onkologie, Ročník 2019
1. září 2019
Porovnání PT a aPTT mezi POCT přístrojem a laboratorními koagulometryV akademickém roce 2018/2019 proběhla na Oddělení klinické hematologie Ústavu laboratorní diagnostiky ve Fakultní nemocnici Ostrava studie s názvem „Stanovení protrombinového testu a aktivovaného parciálního tromboplastinového testu na přístroji CoaguChek® Pro II“. Tato studie byla hlavním tématem bakalářské práce studenta Lékařské fakulty Ostravské univerzity, studujícího bakalářský obor „Zdravotní laborant“.
Ing. Martin Pulcer, Ph.D., MBA, Ondřej Hývnar
02/19, Centrální laboratoř, Diagnostický obor, Hematologie, Intenzivní péče, Klinický obor, Molekulární diagnostika, POCT, Primární péče, Ročník 2019
24. ledna 2019
Perioperační péče o pacienty s antikoagulační terapií warfarinemV perioperačním období je u každého pacienta léčeného antikoagulancii potřeba vyhodnotit poměr mezi rizikem krvácení a rizikem tromboembolické příhody vyplývajícím ze samotného chirurgického výkonu. Výsledky z velkých randomizovaných studií, které se zabývaly optimálním perioperačním režimem, jsou omezené. Aktuální doporučení pro perioperační postup vycházejí z očekávaného rizika krvácení.
doc. MUDr. Tomáš Kvasnička, CSc.
01/19, Hematologie, Hemostáza a koagulace, Ročník 2019, Transfuziologie
24. listopadu 2018
Implementace automatického měření preanalytické interference na koagulometrech cobas t 511 a ACL TOP 750Cílem této studie bylo zhodnotit přidanou hodnotu nového preanalytického modulu integrovaného do automatických koagulometrů v porovnání s dosud používanou vizuální kontrolou vzorků.
doc. Mgr. Luděk Slavík, Ph.D.
04/18, Centrální laboratoř, Hematologie, Hemostáza a koagulace, Molekulární diagnostika, Ročník 2018
24. srpna 2018
Koagulometr cobas t 511 – porovnatelnost s jiným typem koagulometru a první úspěšný cyklus EHKNový typ koagulačního analyzátoru cobas t 511, který představuje inovativní způsob používání a přípravy reagencií, byl nainstalován a vyzkoušen v centrální hematologické laboratoři v průběhu března 2018. Po vyhodnocení všech kritérií jsme analyzátor posoudili jako vhodný k zařazení do běžného provozu. Další dva měsíce jsme se věnovali ověření analýz, přesnosti měření, porovnání s referenčním analyzátorem a také systému kontroly kvality, přičemž naším cílem bylo zapojit se do externího hodnocení kvality.
Mgr. Ivana Malíková
03/18, Centrální laboratoř, Hematologie, Hemostáza a koagulace, Molekulární diagnostika, Ročník 2018, Řešení pro centrální laboratoře
24. dubna 2018
Koagulometr cobas t 511 - první zkušenosti s novým typem analyzátoruKoagulometr jsme měli možnost vyzkoušet v naší laboratoři v průběhu března a dubna 2018, kdy jsme zařadili tento analyzátor do laboratorního provozu bez připojení na LIS.
Mgr. Ivana Malíková
02/18, Hematologie, Hemostáza a koagulace, Klinický obor, Molekulární diagnostika, Ročník 2018, Řešení pro centrální laboratoře
24. ledna 2018
Srovnání naměřených výsledků INR a aPTT přístrojem CoaguChek® Pro IIV důsledku rozšiřování indikací antikoagulační léčby a stárnutí populace, které s sebou přináší zejména zvýšený počet pacientů s fibrilací síní (FiS) a s tromboembolickou nemocí (TEN), přibývá i pacientů užívajících antikoagulační terapii. I přes nárůst indikace nových přímých per-orálních antikoagulancií (NOAC) zůstává významná část pacientů léčena pomocí warfarinu (vitamin K antagonista, VKA).
doc. MUDr. Tomáš Kvasnička, CSc., Bc. Petra Linhartová, Ing. Martin Ševčík
02/18, Centrální laboratoř, Diagnostický obor, Hematologie, Hemostáza a koagulace, Klinický obor, POCT, Ročník 2018
24. ledna 2018
Nové koagulometry cobas t 511 a cobas t 711V únoru letošního roku jsme uvedli na český trh nové koagulometry cobas t 511 a cobas t 711. Čerpali jsme z našich zkušeností v oboru koagulace a vývoje biochemických analyzátorů a nyní vám představujeme moderní přístroje, které usnadňují každodenní práci a umožňují automatizaci celého procesu.
Mgr. Lucie Vondráčková
02/18, Centrální laboratoř, Diagnostický obor, Hematologie, Hemostáza a koagulace, Klinický obor, Ročník 2018, Řešení pro centrální laboratoře
24. ledna 2018
Dědičná trombofilie: Osobní cesta genetické poradkyněJasně si pamatuji to sobotní ráno v roce 2000 – v tomtéž roce jsem začala svou praxi jako genetická poradkyně –, volala mi má lékařka, že mám faktor V pro leidenskou mutaci heterozygot (FLV), genetickou mutaci, která se spojuje s vysokým rizikem žilní tromboembolie (VTE).
Elizabeth A. Vargová MS
01/18, Genetika, Hematologie, Hemostáza a koagulace, Klinický obor, Molekulární diagnostika, Ročník 2018, Sekvenování
24. dubna 2017
CoaguChek® Pro IIV letošním roce uvedla firma Roche v České republice nový typ POCT koagulometru určeného pro profesionální použití ve zdravotnických zařízeních.
Ing. Hana Ferdová
02/17, Hematologie, Hemostáza a koagulace, Klinická biochemie, Molekulární diagnostika, Porodnictví, Primární péče, Ročník 2017, Sebetestování
24. ledna 2017
K problematice screeningu dárců krve na krví přenosné infekce v ČR a použití metod NATPodání krevní transfuze je nutné stále považovat za rizikový výkon. Velikost rizika lze minimalizovat, ale nelze jej nikdy zcela vyloučit. Důvodem je skutečnost, že odebraná krev nebo její složky a transfuzní přípravky z nich vyrobené není možné při zachování jejich léčebného účinku současnými výrobními postupy upravit tak, aby se známá rizika zcela odstranila.
plk. MUDr. Miloš Bohoněk, Ph.D., Ing. Ludmila Landová, Ph.D.
01/17, Centrální laboratoř, Diagnostický obor, Hematologie, Infekční onemocnění, Intenzivní péče, Klinická biochemie, Klinická chemie a imunochemie, Klinický obor, Molekulární diagnostika, Porodnictví, Ročník 2017, Řešení pro centrální laboratoře, Transfuziologie
1. října 2016
Když se řekne hemoterapie…Hemoterapie představuje důležitou část zdravotních služeb poskytovaných významné skupině léčených nemocných. Jedná se o léčbu transfuzními přípravky a krevními deriváty, která až na výjimky splňuje kritéria substituční terapie.
MUDr. Eva Tesařová
04/16, Diagnostický obor, Hematologie, Infekční onemocnění, Intenzivní péče, Klinická chemie a imunochemie, Klinický obor, Molekulární diagnostika, Porodnictví, Ročník 2016, Transfuziologie