24. srpna 2018
Polymerázová řetězová reakce v průběhu třiceti let od první publikace – 5. částV polovině poslední dekády 20. století již není ve vyspělém světě diagnostická laboratoř, které by nebyl nabídnut nějaký systém molekulárně biologické detekce infekčních agens. Navíc se řada laboratoří pokoušela vyvíjet vlastní testy, u nichž při standardizaci čelila množství obtížně řešitelných problémů, přesto však některé byly úspěšné.
MUDr. Emil Pavlík, CSc.
03/18, Diagnostický obor, Molekulární diagnostika, Ročník 2018
24. srpna 2018
cobas® connection modules (CCM) – flexibilní preanalytický systém pro multioborové laboratořePřed více než 16 lety společnost roche uvedla na trh analyzátory řady MODULAR® ANALYTICS, které představovaly první generaci konsolidovaných systémů pro klinickou chemii, homogenní a heterogenní imunoanalýzu. Modulární analyzátory byly schopné zpracovat velké množství vzorků při vyšetření nebývalé palety testů a staly se skutečnými průkopníky konsolidovaných a integrovaných pracovišť.
Ing. Petr Kopecký
03/18, Centrální laboratoř, IT řešení a konzultační služby, Molekulární diagnostika, Ročník 2018, Řešení pro centrální laboratoře
24. srpna 2018
Nejdůležitější večírek v mém životěNarodil jsem se do sportovní rodiny, díky které jsem prožil nádherné dětství. už v útlém věku jsem se zamiloval do badmintonu, který můj táta závodně hrál a následně mě začal i trénovat. tehdy byl badminton velmi malý sport, pamatuji si, jak se mi děti ve škole smály, když jsem řekl, že jedu na turnaj. Myslely si, že badminton se hraje jen u vody nebo na chatě přes vrata.
Petr Koukal
03/18, Diagnostický obor, Klinický obor, Onkologie, Prevence, Ročník 2018, Sebetestování
24. srpna 2018
Předčasný odtok plodové vody před termínem poroduPředčasný odtok plodové vody před termínem porodu (preterm prelabor rupture of membranes; PPROM) je definovaný jako porušení plodových obalů s odtokem plodové vody před 37. týdnem těhotenství, předcházející nástupu pravidelné děložní činnosti. PPROM je zodpovědný zhruba za 30–40 % všech předčasných porodů a komplikuje celkem 2–4 % všech těhotenství. Největší počet případů tvoří PPROM mezi 34. a 37. týdnem těhotenství.
doc. MuDr. Marian Kacerovský, Ph.D.
03/18, Centrální laboratoř, Diagnostický obor, Gynekologie, Infekční onemocnění, Intenzivní péče, Klinický obor, Neonatologie, Perinatologie, Porodnictví, Ročník 2018
24. srpna 2018
HE4 a ROMA index v diagnostice gynekologických malignitKarcinom ovaria nebo endometria patří k nejčastějším gynekologickým zhoubným nádorům. Jak si v jejich diagnostice stojí HE4 a ROMA index?
As. Mudr. Michal Felsinger
03/18, Centrální laboratoř, Diagnostický obor, Gynekologie, Klinická biochemie, Klinická chemie a imunochemie, Onkologie, Ročník 2018
24. srpna 2018
Různé způsoby sušení tkáňových řezů pro imunohistochemické vyšetřeníSušení/zapékání tkáňových řezů (v anglické terminologii jsou používány výrazy „airdrying“ a „baking“) je důležitým krokem standardního imunohistochemického vyšetření. Přesto, že je tento krok velmi jednoduchý, významně ovlivňuje konečný výsledek.
MUDr. Petra Kašparová, Ph.D.
03/18, Diagnostický obor, Histologie, Klinický obor, Patologie, Ročník 2018, Tkáňová diagnostika
24. srpna 2018
Koagulometr cobas t 511 – porovnatelnost s jiným typem koagulometru a první úspěšný cyklus EHKNový typ koagulačního analyzátoru cobas t 511, který představuje inovativní způsob používání a přípravy reagencií, byl nainstalován a vyzkoušen v centrální hematologické laboratoři v průběhu března 2018. Po vyhodnocení všech kritérií jsme analyzátor posoudili jako vhodný k zařazení do běžného provozu. Další dva měsíce jsme se věnovali ověření analýz, přesnosti měření, porovnání s referenčním analyzátorem a také systému kontroly kvality, přičemž naším cílem bylo zapojit se do externího hodnocení kvality.
Mgr. Ivana Malíková
03/18, Centrální laboratoř, Hematologie, Hemostáza a koagulace, Molekulární diagnostika, Ročník 2018, Řešení pro centrální laboratoře
24. srpna 2018
cobas® 6800 system – první instalace a zkušenosti v zařízení transfuzní služby v ČRTransfuzní oddělení FN královské vinohrady (to FNkv) se jako čtvrté pracoviště v ČR rozhodlo zavést vyšetřování dárců krve metodou Nat (nucleic acid testing). vyšetřování dárců krve pomocí této metody je v ČR stále nepovinné, stejně tak evropské předpisy Nat vyšetření u dárců krve nevyžadují. Přesto většina evropských zemí toto testování zavedla, podobně jako mnoho zemí nejenom západního světa, jako snahu o zvýšení bezpečnosti transfuzních přípravků.
Mgr. Jitka Píšťková
03/18, Centrální laboratoř, Diagnostický obor, Infekční onemocnění, Klinická biochemie, Klinická chemie a imunochemie, Klinický obor, Ročník 2018, Řešení pro centrální laboratoře, Transfuziologie, Transplantologie