27. září 2021
Hypertenzní choroby v těhotenství jsou ve světě nejčastějším důvodem mateřských úmrtí a zhoršených perinatálních výsledkůJe přáním všech, aby těhotenství probíhala správně, bez komplikací a měla šťastný konec pro matku i dítě. A většina těhotenství tak skutečně probíhá. Existují však stavy, které i přes veškerou moderní péči postihují část těhotných bez ohledu na to, ve které zemi se nachází. Je stále obtížně přijatelné, že ve světě ročně umírá přibližně 330 000 žen v souvislosti s těhotenstvím, porodem a šestinedělím, přičemž ještě před 20 lety to bylo více než 580 000 žen za rok.
doc. MUDr. Ondřej Šimetka, Ph.D., MBA
02/21, Gynekologie, Hematologie, Hemostáza a koagulace, Klinický obor, Patologie, Perinatologie, Porodnictví, Prevence, Ročník 2021
13. září 2021
Výsledky zkušební analýzy přístroje cobas z 480Tromboembolická nemoc (TEN) je multifaktoriální onemocnění, kdy je při hodnocení rizika trombofilie významné i určení molekulárně genetických znaků. Z nich mají nejzásadnější klinický význam stanovení mutace FV Leiden (1691G>A) a mutace genu pro protrombin (20210G>A).
doc. MUDr. Tomáš Kvasnička, CSc., Ing. Jan Kuderna
01/21, Diagnostický obor, Digitální diagnostika, Hematologie, Hemostáza a koagulace, Klinická biochemie, Molekulární diagnostika, Prevence, Ročník 2021
15. září 2020
Srovnání naměřených výsledků D-dimerů POCT přístrojem cobas h 232 s výsledky získanými z laboratorních analyzátorůV rutinní laboratorní praxi jsou pro detekci D-dimerů dostupné testy zahrnující latexovou aglutinaci, imunoturbidimetrii a enzymatický imunosorbentní test (ELISA). Negativní výsledek vyšetření D-dimerů (koncentrace nižší nebo rovna hraniční hodnotě) prakticky vylučuje hlubokou žilní trombózu a plicní embolii. Naopak pozitivní výsledek už není pro trombózu tak specifický.
doc. MUDr. Tomáš Kvasnička, CSc., Mgr. Ivana Malíková, Bc. Petra Linhartová
02/20, Diagnostický obor, Digitální diagnostika, Hematologie, Hemostáza a koagulace, Kardiologie, Klinická biochemie, Klinická chemie a imunochemie, Klinický obor, Molekulární diagnostika, POCT, Ročník 2020
22. ledna 2020
Koagulační kaskáda ve schématuPřehledné schéma koagulační kaskády.
Mgr. Jaroslav Šebek, DiS.
03/19, Hematologie, Hemostáza a koagulace, Klinická biochemie, Molekulární diagnostika, Ročník 2019
22. ledna 2020
Přehled anémií a hematologických malignitPřehledné shrnutí anémií a hematologických malignit
Mgr. Jaroslav Šebek, DiS.
01/20, Hematologie, Hemostáza a koagulace, Klinická biochemie, Klinická chemie a imunochemie, Molekulární diagnostika, Ročník 2020
20. ledna 2020
Přehled anémií a hematologických malignitKlasifikace hematologických poruch ve smyslu anémií a hematoonkologických onemocnění není v současnosti nejjednodušší. Kategorizace klinických jednotek dle WHO, jako tomu je především u leukémií, zohledňuje v první řadě jejich patogenezi. Morfologické znaky zjištěné při mikroskopickém pozorování vzorku tak už nejsou zdaleka jediným diagnostickým kritériem, jako tomu bylo dříve.
Mgr. Jaroslav Šebek, DiS.
01/20, Hematologie, Hemostáza a koagulace, Histologie, Klinická biochemie, Klinická chemie a imunochemie, Molekulární diagnostika, Onkologie, Ročník 2020
3. prosince 2019
Co víme o srdečním selhání? Výsledky výzkumu na portálu www.zena-in.czPortál www.zena-in.cz je lifestylový deník pro ženy, který působí na českém internetu již 19 let. Jedná se o komunitní portál, jehož prostřednictvím redakce komunikuje se svými stálými čtenářkami a pracuje s nimi. Měsíční návštěvnost webu www.zena-in.cz se pohybuje kolem jednoho milionu uživatelek internetu. V rámci rubriky Zdraví např. probíhají zajímavé speciály na témata týkající se různých onemocnění. Speciál je po dobu, kdy je aktivní, komunikován na hlavní straně portálu www.zena-in.cz a čtenářky se tak jednoduše dostanou na všechny uveřejněné články, které jsou k danému speciálu publikovány. Články jsou navíc propojeny klíčovými slovy, takže jsou snadno dohledatelné i pomocí vyhledávačů.
Klára Křížová
03/19, Diagnostický obor, Hematologie, Hemostáza a koagulace, Kardiologie, Ročník 2019
3. prosince 2019
Hemokoagulační kaskáda trochu jinakHemokoagulační kaskáda je moje noční můra už od medicíny. Ne proto, že bych nechápala její podstatu a význam, ale detailní schéma celé kaskády jsem si nikdy nedokázala zapamatovat. Vždycky jsem si pomáhala různými taháky a mnemotechnickými pomůckami, které používám dodnes. Utěšuje mě, že nejsem jediná, protože při brouzdání na internetu pravidelně narážím na řadu dalších tipů, jak si snáze zapamatovat principy hemokoagulace a pořadí všech hemokoagulačních faktorů.
MUDr. Monika Kamarytová
03/19, Hematologie, Hemostáza a koagulace, Ročník 2019
3. prosince 2019
Vyšetřování rutinních koagulačních testů na přístrojích cobas t 511 a Sysmex CS-5100Za podpory firmy Roche byly vypracovány na Oddělení klinické hematologie Ústavu laboratorní diagnostiky fakultní nemocnice Ostrava dvě bakalářské práce studentů Lékařské fakulty Ostravské univerzity. Výsledky první z nich byly zveřejněny v minulém čísle časopisu Labor Aktuell 2/2019. Druhá práce, kterou stručně shrnujeme následujícím textem, se zabývala porovnáním koagulačních analyzátorů cobas t 511 a Sysmex CS-5100.
Ing. Martin Pulcer, Ph.D., MBA, Kateřina Stachová
03/19, Diagnostický obor, Digitální diagnostika, Hematologie, Hemostáza a koagulace, Klinická biochemie, Klinická chemie a imunochemie, Molekulární diagnostika, Ročník 2019
9. září 2019
„Další využití kardiálních markerů“ Sympozium Roche Diagnostics na XXVII. výročním sjezdu ČKSModerní diagnostika kardiovaskulárních chorob se neobejde bez biochemických markerů v čele s troponinem a natriuretickými peptidy. Své použití nacházejí jak v akutních případech, tak i jako podpůrné nástroje k nastavení léčby. Úloze již dobře zavedených i experimentálních biomarkerů v celé škále klinických situací bylo věnováno satelitní sympozium Roche Diagnostics na XXVII. výročním sjezdu České kardiologické společnosti. Akce se konala v květnu v Brně.
MUDr. Tereza Rádl
02/19, Diagnostický obor, Hematologie, Hemostáza a koagulace, Klinická biochemie, Klinický obor, Molekulární diagnostika, Onkologie, Ročník 2019
24. ledna 2019
Perioperační péče o pacienty s antikoagulační terapií warfarinemV perioperačním období je u každého pacienta léčeného antikoagulancii potřeba vyhodnotit poměr mezi rizikem krvácení a rizikem tromboembolické příhody vyplývajícím ze samotného chirurgického výkonu. Výsledky z velkých randomizovaných studií, které se zabývaly optimálním perioperačním režimem, jsou omezené. Aktuální doporučení pro perioperační postup vycházejí z očekávaného rizika krvácení.
doc. MUDr. Tomáš Kvasnička, CSc.
01/19, Hematologie, Hemostáza a koagulace, Ročník 2019, Transfuziologie
24. listopadu 2018
Implementace automatického měření preanalytické interference na koagulometrech cobas t 511 a ACL TOP 750Cílem této studie bylo zhodnotit přidanou hodnotu nového preanalytického modulu integrovaného do automatických koagulometrů v porovnání s dosud používanou vizuální kontrolou vzorků.
doc. Mgr. Luděk Slavík, Ph.D.
04/18, Centrální laboratoř, Hematologie, Hemostáza a koagulace, Molekulární diagnostika, Ročník 2018
24. srpna 2018
Koagulometr cobas t 511 – porovnatelnost s jiným typem koagulometru a první úspěšný cyklus EHKNový typ koagulačního analyzátoru cobas t 511, který představuje inovativní způsob používání a přípravy reagencií, byl nainstalován a vyzkoušen v centrální hematologické laboratoři v průběhu března 2018. Po vyhodnocení všech kritérií jsme analyzátor posoudili jako vhodný k zařazení do běžného provozu. Další dva měsíce jsme se věnovali ověření analýz, přesnosti měření, porovnání s referenčním analyzátorem a také systému kontroly kvality, přičemž naším cílem bylo zapojit se do externího hodnocení kvality.
Mgr. Ivana Malíková
03/18, Centrální laboratoř, Hematologie, Hemostáza a koagulace, Molekulární diagnostika, Ročník 2018, Řešení pro centrální laboratoře
24. dubna 2018
Koagulometr cobas t 511 - první zkušenosti s novým typem analyzátoruKoagulometr jsme měli možnost vyzkoušet v naší laboratoři v průběhu března a dubna 2018, kdy jsme zařadili tento analyzátor do laboratorního provozu bez připojení na LIS.
Mgr. Ivana Malíková
02/18, Hematologie, Hemostáza a koagulace, Klinický obor, Molekulární diagnostika, Ročník 2018, Řešení pro centrální laboratoře
24. ledna 2018
Dědičná trombofilie: Osobní cesta genetické poradkyněJasně si pamatuji to sobotní ráno v roce 2000 – v tomtéž roce jsem začala svou praxi jako genetická poradkyně –, volala mi má lékařka, že mám faktor V pro leidenskou mutaci heterozygot (FLV), genetickou mutaci, která se spojuje s vysokým rizikem žilní tromboembolie (VTE).
Elizabeth A. Vargová MS
01/18, Genetika, Hematologie, Hemostáza a koagulace, Klinický obor, Molekulární diagnostika, Ročník 2018, Sekvenování
24. ledna 2018
Srovnání naměřených výsledků INR a aPTT přístrojem CoaguChek® Pro IIV důsledku rozšiřování indikací antikoagulační léčby a stárnutí populace, které s sebou přináší zejména zvýšený počet pacientů s fibrilací síní (FiS) a s tromboembolickou nemocí (TEN), přibývá i pacientů užívajících antikoagulační terapii. I přes nárůst indikace nových přímých per-orálních antikoagulancií (NOAC) zůstává významná část pacientů léčena pomocí warfarinu (vitamin K antagonista, VKA).
doc. MUDr. Tomáš Kvasnička, CSc., Bc. Petra Linhartová, Ing. Martin Ševčík
02/18, Centrální laboratoř, Diagnostický obor, Hematologie, Hemostáza a koagulace, Klinický obor, POCT, Ročník 2018
24. ledna 2018
Nové koagulometry cobas t 511 a cobas t 711V únoru letošního roku jsme uvedli na český trh nové koagulometry cobas t 511 a cobas t 711. Čerpali jsme z našich zkušeností v oboru koagulace a vývoje biochemických analyzátorů a nyní vám představujeme moderní přístroje, které usnadňují každodenní práci a umožňují automatizaci celého procesu.
Mgr. Lucie Vondráčková
02/18, Centrální laboratoř, Diagnostický obor, Hematologie, Hemostáza a koagulace, Klinický obor, Ročník 2018, Řešení pro centrální laboratoře
24. srpna 2017
Řešení s názvem „Roche Integrated Core Lab“ v centru zájmu účastníků kongresu EuroMedLab 2017Atény hostily v půli června 2017 jednu z nejvýznamnějších světových akcí věnovaných in vitro diagnostice – v pořadí již 22. EuroMedLab. Konference přilákala více než 5 000 účastníků s cílem poskytnout nejaktuálnější informace týkající se laboratorní medicíny, ukázat nové trendy oboru a porovnat úroveň nabídek vystavujících firem.
Ing. Igor Klimíček, MBA, Ing. Petr Novák
03/17, Diagnostický obor, Hemostáza a koagulace, IT řešení a konzultační služby, Klinická biochemie, Molekulární diagnostika, Ročník 2017, Řešení pro centrální laboratoře
24. dubna 2017
CoaguChek® Pro IIV letošním roce uvedla firma Roche v České republice nový typ POCT koagulometru určeného pro profesionální použití ve zdravotnických zařízeních.
Ing. Hana Ferdová
02/17, Hematologie, Hemostáza a koagulace, Klinická biochemie, Molekulární diagnostika, Porodnictví, Primární péče, Ročník 2017, Sebetestování
24. dubna 2015
Interference heterofilních protilátek a HAAA/HAMA při stanovení srdečních troponinů existuje, ale je vzácnáInterference při imunochemických analýzách představuje problém, který lze pouze minimalizovat. Komplexní prostředí reakce mezi antigenem a protilátkou je z hlediska možných interferencí choulostivé tím, že různé analyty mohou být různě ovlivněny interferenty nejen při stanovení pomocí rozdílných diagnostických souprav, ale i při obdobném principu stanovení na jednom analytickém systému.
Prof. MUDr. Antonín Jabor, CSc., MUDr. Janka Franeková, Ph.D.
02/15, Diagnostický obor, Hemostáza a koagulace, Kardiologie, Klinická biochemie, Klinická chemie a imunochemie, Molekulární diagnostika, Ročník 2015
24. srpna 2014
HyponatrémieHyponatrémie je podle obvyklé definice „stav relativního nepoměru mezi zásobou Na+ v extracelulární tekutině a objemem vody v tomto prostoru“. Pro hyponatrémii není stanovena všeobecně uznávaná hranice. Poslední panel expertů pracuje s pojmem hyponatrémie pod hodnotou koncentrace sodného kationtu 135 mmol/l (Verbalis, 2013), běžně se používají i hodnoty pod 136 mmol/l.
Prof. MUDr. Antonín Jabor, CSc., MUDr. Janka Franeková, Ph.D.
03/14, Diagnostický obor, Hemostáza a koagulace, Klinický obor, Molekulární diagnostika, Prevence, Ročník 2014
24. ledna 2014
Léčba srdečního selhání řízená koncentracemi NT-proBNPStanovení krevních koncentrací natriuretických peptidů je nedílnou součástí kardiologické laboratorní diagnostiky. Jejich hlavní využití spočívá v diagnostice akutního a chronického srdečního selhání, resp. v diferenciální diagnostice dušnosti.
MUDr. Olga Bálková
01/14, Diagnostický obor, Digitální diagnostika, Hemostáza a koagulace, Kardiologie, Klinická biochemie, Klinický obor, Molekulární diagnostika, Prevence, Ročník 2014