9. září 2019
„Další využití kardiálních markerů“ Sympozium Roche Diagnostics na XXVII. výročním sjezdu ČKSModerní diagnostika kardiovaskulárních chorob se neobejde bez biochemických markerů v čele s troponinem a natriuretickými peptidy. Své použití nacházejí jak v akutních případech, tak i jako podpůrné nástroje k nastavení léčby. Úloze již dobře zavedených i experimentálních biomarkerů v celé škále klinických situací bylo věnováno satelitní sympozium Roche Diagnostics na XXVII. výročním sjezdu České kardiologické společnosti. Akce se konala v květnu v Brně.
MUDr. Tereza Rádl
02/19, Diagnostický obor, Hematologie, Hemostáza a koagulace, Klinická biochemie, Klinický obor, Molekulární diagnostika, Onkologie, Ročník 2019
1. září 2019
Porovnání PT a aPTT mezi POCT přístrojem a laboratorními koagulometryV akademickém roce 2018/2019 proběhla na Oddělení klinické hematologie Ústavu laboratorní diagnostiky ve Fakultní nemocnici Ostrava studie s názvem „Stanovení protrombinového testu a aktivovaného parciálního tromboplastinového testu na přístroji CoaguChek® Pro II“. Tato studie byla hlavním tématem bakalářské práce studenta Lékařské fakulty Ostravské univerzity, studujícího bakalářský obor „Zdravotní laborant“.
Ing. Martin Pulcer, Ph.D., MBA, Ondřej Hývnar
02/19, Centrální laboratoř, Diagnostický obor, Hematologie, Intenzivní péče, Klinický obor, Molekulární diagnostika, POCT, Primární péče, Ročník 2019
1. září 2019
Co je Personalizovaná zdravotní péče?Ve společnosti Roche věříme, že personalizovaná zdravotní péče (Personalised Health Care, PHC), neboli take precizní medicína (precision medicine) dokáže proměnit životy pacientů tím, že jim poskytne péči šitou na míru a napomůže tak rychlejší a účinnější prevenci, diagnóze a léčbě.
MSc. Tekla Horňáková, Ph.D.
02/19, Diagnostický obor, Digitální diagnostika, Genetika, Klinický obor, Molekulární diagnostika, Onkologie, Personalizovaná medicína, Ročník 2019, Sekvenování, Tkáňová diagnostika
1. září 2019
Test cobas® CMV na systému cobas® 4800Test cobas® CMV na systému cobas® 4800 je navržen pro efektivní poskytování standardizovaných, klinicky ověřených výsledků. Jedná se o in vitro amplifikační test nukleové kyseliny pro kvantitativní měření DNA cytomegaloviru (CMV) v lidské EDTA plazmě. Je určen k použití jako pomůcka pro diagnózu a léčbu CMV u pacientů s transplantací orgánů a u pacientů s transplantací hematopoetických kmenových buněk. U těchto populací lze tímto testem stanovit, zda je potřeba zahájit antivirovou léčbu. U pacientů na anti-CMV terapii je možné sériová měření DNA použít ke stanovení virové odpovědi na léčbu. Výsledky testu cobas® CMV je třeba interpretovat v kontextu všech relevantních klinických a laboratorních nálezů.
MUDr. Igor Blanárik
02/19, Diagnostický obor, Infekční onemocnění, Intenzivní péče, Klinická biochemie, Molekulární diagnostika, Personalizovaná medicína, Ročník 2019
1. září 2019
Polymerázová řetězová reakce v průběhu třiceti let od první publikace - 8. částPrvní dekáda nového tisíciletí znamenala bouřlivý rozvoj molekulárně biologických technik a jejich diagnostických aplikací, zároveň však byla i obdobím určité stabilizace v dané oblasti. Amplifikační techniky jsou ovlivněny nástupem PCR v reálném čase, pro niž konečně bylo vyvinuto příslušné instrumentárium. Tím však byl odsunut na vedlejší kolej dosavadní vrchol automatizace end-point PCR – analyzátor COBAS® AmplicorTM, neboť jeho hlavní přednosti – kvantifikační testy a multiplicitní detekci přivedla technologie real-time PCR na kvalitativně vyšší úroveň.
MUDr. Emil Pavlík, CSc.
02/19, Diagnostický obor, Molekulární diagnostika, Ročník 2019
1. září 2019
Screening preeklampsie v I. trimestru těhotenstvíKombinovaný screening v I. trimestru těhotenství (v 11.–13. týdnu) by ve své optimální podobě měl být zaměřený na predikci a vyhledávání nejčastějších závažných porodnických komplikací, mezi které patří především velké porodnické syndromy (preeklampsie, růstová restrikce plodu, předčasný porod, nitroděložní úmrtí plodu) a vrozené vady plodu.
prof. MUDr. Marek Ľubušký, Ph.D., MHA, Mgr. Lucie Roubalová
02/19, Diagnostický obor, Gynekologie, Klinická chemie a imunochemie, Klinický obor, Molekulární diagnostika, Perinatologie, Personalizovaná medicína, Porodnictví, Prevence, Ročník 2019
1. září 2019
Možnosti testování HCV infekce – NAT, nebo antigen?Podle posledních odhadů jsou virem hepatitidy C infikovány přibližně 3 % světové populace. HCV infekce jako nejčastější příčina jaterních onemocnění ve vyspělých zemích světa představuje značné problémy jak terapeutické, tak ekonomické a současně znamená i velkou výzvu pro výrobce diagnostických technologií ke zdokonalení dosavadních testovacích možností.
Mgr. Petra Trachtulcová, Ph.D.
02/19, Diagnostický obor, Hepatologie, Infekční onemocnění, Klinická chemie a imunochemie, Klinický obor, Molekulární diagnostika, Personalizovaná medicína, Prevence, Ročník 2019, Transplantologie
1. září 2019
cobas® infinity central labChystáme pro vás softwarovou novinku z rodiny řídicích softwarů typu middleware. Mnozí z vás již pracovali se systémem PSM a následně s výkonnějším systémem cobas IT middleware, který používaly laboratoře především v západní Evropě. Avšak technologický vývoj na poli laboratorní techniky se nedá zastavit, a tak vám představujeme novinku cobas® infinity central lab.
Mgr. Ondřej Šimek
02/19, Centrální laboratoř, Diagnostický obor, Ročník 2019
1. září 2019
Stručná historie QC a současnost SQCStatistická kontrola kvality (SQC) představuje statistický proces používaný k monitorování a hodnocení kvality analytického procesu, v němž se vytvářejí výsledky pacientů a jehož cílem je účinný záchyt podmínek stavů mimo kontrolu, zaměřený na omezení rizik pro pacienty na přijatelnou úroveň potřebnou pro správné lékařské rozhodování.
MUDr. Jaroslava Ambrožová
02/19, Centrální laboratoř, Diagnostický obor, Molekulární diagnostika, Ročník 2019
1. září 2019
Nový pomocník pro laboranty – skripta pro IHC praxiNa podzim loňského roku naše brněnská histopatologická laboratoř MDgK - plus, spol. s r.o., s podporou firmy Roche s.r.o. významně přispěla k edukaci histopatologických laborantek vydáním skript ZÁKLADNÍ IMUNOHISTOCHEMICKÉ METODY. Autorkami skript jsou laborantky z naší laboratoře MDgK - plus, spol. s r.o., Dana Střítecká a Lucie Jeřábková, Dis., obě s mnoholetými, bohatými a hlavně praktickými zkušenostmi v této oblasti.
PharmDr. Aleš Zima, Ph.D.
02/19, Diagnostický obor, Histologie, Klinický obor, Molekulární diagnostika, Onkologie, Patologie, Ročník 2019, Tkáňová diagnostika
1. září 2019
Personalizovaná medicína: Realita, nebo fikce?Díky obrovskému pokroku v medicíně a molekulární biologii, zejména v oblasti sekvenování nukleových kyselin, se v posledních deseti letech stále častěji hovoří o příslibu personalizované zdravotní péče, tedy péče o pacienta jako o unikátní individuum s neopakovatelnou rodinnou historií, návyky a zlozvyky, genotypem a fenotypem, fyziologií a metabolismem. Například cílená léčba nádorových onemocnění na základě molekulárního profilu DNA nádoru se dnes dostává do klinické praxe.
RNDr. Jan Berka, Ph.D.
02/19, Digitální diagnostika, Genetika, Klinická biochemie, Klinický obor, Molekulární diagnostika, Personalizovaná medicína, Prevence, Ročník 2019
1. září 2019
Personalizovaná medicína: co to znamená a jaké přináší výzvy pro pacienty?Ve dnech 6.–7. března 2019 jsem se zúčastnila 11. ročníku světové konference IEEPO (International Experience Exchange with Patient Organisations), která se konala pod názvem Personalizovaná medicína: co to znamená a jaké přináší výzvy pro pacienty? Konference se zúčastnilo 199 pacientů a zástupců pacientů z 53 zemí celého světa.
Eva Knappová
02/19, Diagnostický obor, Klinický obor, Molekulární diagnostika, Onkologie, Personalizovaná medicína, Ročník 2019
1. září 2019
Hlas onkologických pacientů byl slyšet v německém PenzberguIllumina či „Black box“? Člověku hned v hlavě naskočí asociace s kouzly či kouzelníky. A když si poslechnete zasvěcený výklad o genomovém testování nádorové DNA z úst odbornice laboratoří Foundation Medicine, je vám jasné, že kouzla a čáry to sice nejsou, ale „normálnímu“ člověku zůstává rozum stát nad tím, co všechno dnešní věda dokáže.
Mgr. Petra Adámková
02/19, Diagnostický obor, Klinický obor, Molekulární diagnostika, Onkologie, Personalizovaná medicína, Ročník 2019