15. září 2020
Data a jejich současný management ve zdravotnictvíV dnešní době prakticky úplné digitalizace zdravotnictví a prudkého rozvoje výpočetní technologie máme k dispozici obrovské množství medicínských dat a kapacitu pro jejich komplexní zpracování. Nabízí se zde tedy možnost, jak získat množství nových informací vedoucích ke zlepšení zdravotní péče jako celku, tak pro jednotlivého pacienta.
MUDr. Tomáš Andrašina, Ph.D., MBA
Centrální laboratoř, Diagnostický obor, Digitální diagnostika, IT řešení a konzultační služby, Prevence, Řešení pro centrální laboratoře
15. září 2020
Informační příručka ke COVID-19Informační příručka ke COVID-19, ze které jsou převzaty následující texty, je publikovaná na webových stránkách IFCC (Mezinárodní federace klinické chemie a laboratorní medicíny, https://www.ifcc.org/ifcc-news/2020-03-26-ifcc-information-guide-on-covid-19/). Českou verzi příručky publikovala na svých stránkách Česká internistická společnost ČLS JEP se svolením IFCC.
Redakce Labor Aktuell
Centrální laboratoř, Diagnostický obor, Infekční onemocnění, Klinická biochemie, Klinická chemie a imunochemie, Klinický obor, Molekulární diagnostika, Patologie, Prevence, Řešení pro centrální laboratoře
29. prosince 2019
Měníme vědu v medicínuVýzkum mozku je strhující, dynamicky se rozvíjející vědní obor, ve kterém společnost Roche již historicky hraje významnou roli. Přispíváme k aplikaci vědeckých poznatků do klinické praxe. Jsme hrdí nejenom na to, že zaujímáme přední postavení ve farmaceutickém průmyslu, ale především na to, že dlouhodobou a rozsáhlou podporou výzkumu přinášíme stále nové poznatky, postupy a v neposlední řadě i diagnostické metody k užitku a naději milionů pacientů na celém světě.
Redakce Labor Aktuell
Centrální laboratoř, Diagnostický obor, Klinická biochemie, Prevence, Primární péče
29. prosince 2019
50. výročí klinické chemie Roche – 50 let inovacíSpolečnost Roche je předním výrobcem a dodavatelem přístrojů a činidel pro klinickou chemii. Laboratoře po celém světě věří ve vynikající kvalitu a spolehlivost inovativních a osvědčených testů této firmy.
Mgr. Lucie Vondráčková
Centrální laboratoř, Diagnostický obor, Klinická biochemie, Klinická chemie a imunochemie, Klinický obor, Molekulární diagnostika
3. prosince 2019
Polymerázová řetězová reakce v průběhu třiceti let od první publikace – 9. částV polymerázové řetězové reakci dnes vidíme jednu z mnoha možných laboratorních vyšetřovacích technik. Její využívání ve zdravotnictví je běžné – avšak uvážlivé – převážně tam, kde může nabídnout zvláštní přínos nebo je z nějakých důvodů nenahraditelná. Nadužívání brání regulační opatření orgánů financujících zdravotnictví. Ne proto, že by šlo o technologii neúměrně nákladnou, nýbrž kvůli nutnosti financovat další moderní postupy stále se rozvíjejících medicínských oborů. Je prostě hodně toho, co jsme se během odborné kariéry jedné generace naučili vyhledávat, diagnostikovat a léčit.
MUDr. Emil Pavlík, CSc.
Centrální laboratoř, Molekulární diagnostika
3. prosince 2019
Stanovení kardiomarkerů v kardiologické ambulanciCílem tříměsíčního sledování bylo určit, zda je možné zrychlit a upřesnit diagnostiku závažných kardiálních onemocnění stanovením kardiomarkerů přímo v ambulancích kardiologů na přístroji cobas h 232. Postup sledování včetně posouzení jeho optimálního využití byl navržen zástupci České asociace ambulantních kardiologů a firmou Roche.
MUDr. Ivan Karel, MUDr. Hana Skalická, CSc., FESC
Centrální laboratoř, Diagnostický obor, Digitální diagnostika, POCT
1. září 2019
Porovnání PT a aPTT mezi POCT přístrojem a laboratorními koagulometryV akademickém roce 2018/2019 proběhla na Oddělení klinické hematologie Ústavu laboratorní diagnostiky ve Fakultní nemocnici Ostrava studie s názvem „Stanovení protrombinového testu a aktivovaného parciálního tromboplastinového testu na přístroji CoaguChek® Pro II“. Tato studie byla hlavním tématem bakalářské práce studenta Lékařské fakulty Ostravské univerzity, studujícího bakalářský obor „Zdravotní laborant“.
Ing. Martin Pulcer, Ph.D., MBA, Ondřej Hývnar
Centrální laboratoř, Diagnostický obor, Hematologie, Intenzivní péče, Klinický obor, Molekulární diagnostika, POCT, Primární péče
1. září 2019
cobas® infinity central labChystáme pro vás softwarovou novinku z rodiny řídicích softwarů typu middleware. Mnozí z vás již pracovali se systémem PSM a následně s výkonnějším systémem cobas IT middleware, který používaly laboratoře především v západní Evropě. Avšak technologický vývoj na poli laboratorní techniky se nedá zastavit, a tak vám představujeme novinku cobas® infinity central lab.
Mgr. Ondřej Šimek
Centrální laboratoř, Diagnostický obor
1. září 2019
Stručná historie QC a současnost SQCStatistická kontrola kvality (SQC) představuje statistický proces používaný k monitorování a hodnocení kvality analytického procesu, v němž se vytvářejí výsledky pacientů a jehož cílem je účinný záchyt podmínek stavů mimo kontrolu, zaměřený na omezení rizik pro pacienty na přijatelnou úroveň potřebnou pro správné lékařské rozhodování.
MUDr. Jaroslava Ambrožová
Centrální laboratoř, Diagnostický obor, Molekulární diagnostika
24. ledna 2019
Screening markerů infekčních onemocnění u dárců krve na analyzátoru cobas e 601Vyšetření infekčních markerů u dárců krve je klíčovým opatřením k omezení rizika přenosu infekce krevní transfuzí. Mezi další, neméně důležitá standardní opatření, patří bezpříspěvkové dárcovství krve a krevních složek a důsledný výběr jejich dárců.
MUDr. Renata Procházková, Ph.D.
Centrální laboratoř, Diagnostický obor, Infekční onemocnění, Klinický obor, Řešení pro centrální laboratoře, Transfuziologie, Transplantologie
24. ledna 2019
Komplexní klinický management preeklampsie s vyšetřením Elecsys® PlGF v 1. trimestru těhotenstvíOblast markerů preeklampsie zaznamenala v posledních letech výrazný rozvoj. Není gynekologické akce, kde by se o této problematice nemluvilo a mnohdy vášnivě nediskutovalo. Novinkou je využití markeru Elecsys® PlGF pro screening preeklampsie v 1. trimestru těhotenství.
Ing. Igor Klimíček, MBA
Centrální laboratoř, Diagnostický obor, Gynekologie, Intenzivní péče, Klinická chemie a imunochemie, Klinický obor, Perinatologie, Personalizovaná medicína, Porodnictví, Prevence
24. listopadu 2018
Implementace automatického měření preanalytické interference na koagulometrech cobas t 511 a ACL TOP 750Cílem této studie bylo zhodnotit přidanou hodnotu nového preanalytického modulu integrovaného do automatických koagulometrů v porovnání s dosud používanou vizuální kontrolou vzorků.
doc. Mgr. Luděk Slavík, Ph.D.
Centrální laboratoř, Hematologie, Hemostáza a koagulace, Molekulární diagnostika
24. listopadu 2018
„Pojďme hovořit o budoucnosti, pojďme hovořit o reprodukčním zdraví ženy“Reprodukční zdraví je pojem, který je diskutován v posledních desetiletích čím dál častěji. Jeho obsah se týká lidské reprodukce, do níž můžeme zařadit nejen fyzické zdraví, ale také přípravu k odpovědnému rodičovství, sexuální výchovu či plánování rodičovství.
Ing. Jana Macasová
Centrální laboratoř, Diagnostický obor, Gynekologie, Klinická chemie a imunochemie, Perinatologie, Porodnictví
24. listopadu 2018
Nová éra konsolidovaných modulárních SWA systémů začíná: cobas® proDen 12. 12. 2018 se stal významným milníkem – firma Roche uvedla již 4. generaci konsolidovaných modulárních systémů pro SWA (Serum Work Area) s plným názvem cobas® pro integrovaná řešení.
Ing. Igor Klimíček, MBA
Centrální laboratoř, Klinická chemie a imunochemie, Molekulární diagnostika, Řešení pro centrální laboratoře
24. listopadu 2018
Kvantitatívne stanovenie HBsAg v sledovaní pacienta s chronickou hepatitídou BVírusová hepatitída B (VHB) je infekčné ochorenie pečene. Prenáša sa krvou a telesnými tekutinami. Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) eviduje celosvetovo viac ako 250 miliónov pacientov s vírusovou hepatitídou B.
MUDr. Lenka Helmová
Centrální laboratoř, Diagnostický obor, Hepatologie, Infekční onemocnění, Klinická chemie a imunochemie, Klinický obor
24. srpna 2018
cobas® connection modules (CCM) – flexibilní preanalytický systém pro multioborové laboratořePřed více než 16 lety společnost roche uvedla na trh analyzátory řady MODULAR® ANALYTICS, které představovaly první generaci konsolidovaných systémů pro klinickou chemii, homogenní a heterogenní imunoanalýzu. Modulární analyzátory byly schopné zpracovat velké množství vzorků při vyšetření nebývalé palety testů a staly se skutečnými průkopníky konsolidovaných a integrovaných pracovišť.
Ing. Petr Kopecký
Centrální laboratoř, IT řešení a konzultační služby, Molekulární diagnostika, Řešení pro centrální laboratoře
24. srpna 2018
Předčasný odtok plodové vody před termínem poroduPředčasný odtok plodové vody před termínem porodu (preterm prelabor rupture of membranes; PPROM) je definovaný jako porušení plodových obalů s odtokem plodové vody před 37. týdnem těhotenství, předcházející nástupu pravidelné děložní činnosti. PPROM je zodpovědný zhruba za 30–40 % všech předčasných porodů a komplikuje celkem 2–4 % všech těhotenství. Největší počet případů tvoří PPROM mezi 34. a 37. týdnem těhotenství.
doc. MuDr. Marian Kacerovský, Ph.D.
Centrální laboratoř, Diagnostický obor, Gynekologie, Infekční onemocnění, Intenzivní péče, Klinický obor, Neonatologie, Perinatologie, Porodnictví
24. srpna 2018
HE4 a ROMA index v diagnostice gynekologických malignitKarcinom ovaria nebo endometria patří k nejčastějším gynekologickým zhoubným nádorům. Jak si v jejich diagnostice stojí HE4 a ROMA index?
As. Mudr. Michal Felsinger
Centrální laboratoř, Diagnostický obor, Gynekologie, Klinická biochemie, Klinická chemie a imunochemie, Onkologie
24. srpna 2018
Koagulometr cobas t 511 – porovnatelnost s jiným typem koagulometru a první úspěšný cyklus EHKNový typ koagulačního analyzátoru cobas t 511, který představuje inovativní způsob používání a přípravy reagencií, byl nainstalován a vyzkoušen v centrální hematologické laboratoři v průběhu března 2018. Po vyhodnocení všech kritérií jsme analyzátor posoudili jako vhodný k zařazení do běžného provozu. Další dva měsíce jsme se věnovali ověření analýz, přesnosti měření, porovnání s referenčním analyzátorem a také systému kontroly kvality, přičemž naším cílem bylo zapojit se do externího hodnocení kvality.
Mgr. Ivana Malíková
Centrální laboratoř, Hematologie, Hemostáza a koagulace, Molekulární diagnostika, Řešení pro centrální laboratoře
24. srpna 2018
cobas® 6800 system – první instalace a zkušenosti v zařízení transfuzní služby v ČRTransfuzní oddělení FN královské vinohrady (to FNkv) se jako čtvrté pracoviště v ČR rozhodlo zavést vyšetřování dárců krve metodou Nat (nucleic acid testing). vyšetřování dárců krve pomocí této metody je v ČR stále nepovinné, stejně tak evropské předpisy Nat vyšetření u dárců krve nevyžadují. Přesto většina evropských zemí toto testování zavedla, podobně jako mnoho zemí nejenom západního světa, jako snahu o zvýšení bezpečnosti transfuzních přípravků.
Mgr. Jitka Píšťková
Centrální laboratoř, Diagnostický obor, Infekční onemocnění, Klinická biochemie, Klinická chemie a imunochemie, Klinický obor, Řešení pro centrální laboratoře, Transfuziologie, Transplantologie
24. ledna 2018
MOVEMBER 2017 v Uherskohradišťské nemocnici a.s. Na začátku listopadu se muži oholí a do konce měsíce si nechají narůst knír… PROČ?Zapojují se tak do světové charitativní akce zvané MOVEMBER, která je zaměřená především na prevenci typicky mužského onemocnění – rakovinu prostaty. A význam slova MOVEMBER? Jde o spojení anglických slov knír (moustache) a listopad (November).
Ing. Bronislava Rozhonová, MUDr. Marek Heča
Centrální laboratoř, Diagnostický obor, Geriatrie, Klinická chemie a imunochemie, Klinický obor, Onkologie, Prevence
24. ledna 2018
Srovnání naměřených výsledků INR a aPTT přístrojem CoaguChek® Pro IIV důsledku rozšiřování indikací antikoagulační léčby a stárnutí populace, které s sebou přináší zejména zvýšený počet pacientů s fibrilací síní (FiS) a s tromboembolickou nemocí (TEN), přibývá i pacientů užívajících antikoagulační terapii. I přes nárůst indikace nových přímých per-orálních antikoagulancií (NOAC) zůstává významná část pacientů léčena pomocí warfarinu (vitamin K antagonista, VKA).
doc. MUDr. Tomáš Kvasnička, CSc., Bc. Petra Linhartová, Ing. Martin Ševčík
Centrální laboratoř, Diagnostický obor, Hematologie, Hemostáza a koagulace, Klinický obor, POCT
24. ledna 2018
Markery kostní remodelace v klinické praxiKostní remodelace je kontinuální proces k udržení mechanické integrity kostí a regulaci kalciofosfátového metabolismu. Při tomto kontinuálním procesu je vždy část kosti odstraněna (osteklasty) a nahrazena nově vytvořenou kostí (osteoblasty). Výsledkem je nová bílkovinná kostní matrix (osteoid), která je následně pasivně mineralizována.
MUDr. Richard Pikner, Ph.D.
Centrální laboratoř, Diagnostický obor, Endokrinologie, Klinická biochemie, Klinická chemie a imunochemie, Klinický obor, Personalizovaná medicína
24. ledna 2018
Nové koagulometry cobas t 511 a cobas t 711V únoru letošního roku jsme uvedli na český trh nové koagulometry cobas t 511 a cobas t 711. Čerpali jsme z našich zkušeností v oboru koagulace a vývoje biochemických analyzátorů a nyní vám představujeme moderní přístroje, které usnadňují každodenní práci a umožňují automatizaci celého procesu.
Mgr. Lucie Vondráčková
Centrální laboratoř, Diagnostický obor, Hematologie, Hemostáza a koagulace, Klinický obor, Řešení pro centrální laboratoře
24. listopadu 2017
cobas® connection module (CCM) - Další stupeň laboratorní automatizace v praxiV rámci koncepce Roche Integrated Core Lab nabízí firma Roche plně automatizovaný systém propojených analyzátorů s názvem cobas® connection module (CCM). Ten umožňuje ve společné konfiguraci s preanalytickým systémem cobas p 612/p 512 optimalizovat provoz a systém práce v laboratoři, přičemž lze zajistit online zpracování vzorků.
Ing. Petr Kopecký, Ing. Věra Fišerová
Centrální laboratoř, Diagnostický obor, IT řešení a konzultační služby, Řešení pro centrální laboratoře
24. listopadu 2017
Stanovení 25-hydroxyvitaminu D inovovanou metodou Elecsys® Vitamin D total II na přístroji cobas® 8000 – první zkušenostiFirma Roche uvedla začátkem roku 2017 novou generaci metody Elecsys® Vitamin D total II v první etapě na modulu cobas e 801. Inovovaná metoda byla otestována v ostravské laboratoři společnosti SPADIA LAB, a.s. a je možné potvrdit, že došlo k dalšímu zvýšení klinické a analytické hodnoty tohoto stanovení.
RNDr. Kateřina Andelová, Ing. Jakub Minář
Centrální laboratoř, Endokrinologie, Intenzivní péče, Klinická biochemie, Molekulární diagnostika
24. listopadu 2017
Ako zistiť, že diabetik 2. typu je aj kardiovaskulárne chorý?Výskyt diabetu výrazne stúpa. Je to kardiovaskulárne riziková skupina chorých. Zistiť zavčasu, najlepšie pri zistení diabetu u chorého, že je aj kardiovaskulárne rizikový by umožnilo jeho lepšiu a včasnejšiu liečbu v oblasti kardiovaskulárnych rizikových faktorov či kardiovaskulárnych ochorení u týchto diabetikov.
Prof. MUDr. Ján Murín, CSc., Prof. MUDr. Martin Wawruch, Ph.D., MUDr. František Mikla, doc. MUDr. Soňa Kiňová, Ph.D.
Centrální laboratoř, Diagnostický obor, Dietologie, Geriatrie, Kardiologie, Klinický obor, POCT, Prevence, Primární péče
24. listopadu 2017
Kardiotoxicita a role kardiomarkerů v její diagnosticeOnkologická a kardiovaskulární onemocnění jsou hlavními příčinami mortality i morbidity ve vyspělém světě. Podle dosavadních šetření American Cancer Society se odhaduje, že u mužů je pravděpodobnost onemocnění onkologickým maligním onemocněním 43 % a u žen 38 %. Podle těchto šetření se alespoň nějaký nežádoucí kardiovaskulární efekt vyskytne u 30 % nemocných léčených protinádorovou terapií. Tento stav je důsledkem významných pokroků v terapii onkologických onemocnění, které představují zlepšení kvality a prodloužení života těchto pacientů, tedy i prodloužení doby, během níž se mohou manifestovat pozdní nežádoucí účinky.
prof. MUDr. Radek Pudil, Ph.D.
Centrální laboratoř, Diagnostický obor, Kardiologie, Klinická chemie a imunochemie, Klinický obor, Onkologie
24. srpna 2017
Není AMH jako AMH, zejména v řízené ovariální stimulaciPorovnání metod Elecsys® AMH Plus a Access AMH v rámci spolupráce s několika IVF centry v České republice.
RNDr. Jaroslav Loucký, Mgr. Jana Janatová
Centrální laboratoř, Diagnostický obor, Klinická biochemie, Klinická chemie a imunochemie, Klinický obor, Molekulární diagnostika, Personalizovaná medicína, Porodnictví, Prevence
24. srpna 2017
Osobní zkušenosti s preanalytickými „cobaskami“Preanalytická část laboratorního provozu nikdy nebyla v popředí zájmu a možná není ani dnes. To však neznamená, že se zde neodehrává nic nezajímavého. Myslím, že modelově jde o uspořádání podobné lesnímu porostu. Ne každá rostlina může čnět do výšin a pohlcovat sluneční záření, i zastíněná spodní patra mají svůj význam. A v některém směru jsou dokonce nezastupitelná.
RNDr. Pavel Škrabálek
Centrální laboratoř, Diagnostický obor, IT řešení a konzultační služby, Klinická biochemie
Od roku 1983 pracuje jako lékařka v laboratořích specializovaných na klinickou biochemii a hematologii, od roku 1989 na pozici lékařky vedoucí laboratoře různých úrovní. V době postgraduálního vzdělávání absolvovala tři zahraniční pobyty v mezinárodních lékařských vzdělávacích centrech (Drážďany, Adelaide, Chicago). Původní specializaci v klinické biochemii II. stupně si velmi záhy rozšířila o i ...
Petr Koukal je bývalý český reprezentant v badmintonu, trojnásobný olympijský reprezentant a desetinásobný mistr ČR. Uprostřed skvěle rozjeté kariéry mu byla v roce 2010 diagnostikována rakovina varlat, hned druhý den musel podstoupit operaci a následně ještě 3 cykly chemoterapie. Dokázal se uzdravit a vrátit zpět do vrcholového sportu. Při zahajovacím ceremoniálu X ...
Vystudoval 1. LF UK v Praze a po promoci absolvoval několikaměsíční stáže v oboru tropická medicína a HIV/AIDS v Brazílii a Egyptě. V letech 1999–2005, 2015 a 2018 působil v projektech organizací Médecins Sans Frontières (Lékaři bez hranic), OSN a Královské australské chirurgické společnosti na Východním Timoru, Srí Lance, v Libéri ...