24. ledna 2019
Screening markerů infekčních onemocnění u dárců krve na analyzátoru cobas e 601Vyšetření infekčních markerů u dárců krve je klíčovým opatřením k omezení rizika přenosu infekce krevní transfuzí. Mezi další, neméně důležitá standardní opatření, patří bezpříspěvkové dárcovství krve a krevních složek a důsledný výběr jejich dárců.
MUDr. Renata Procházková, Ph.D.
01/19, Centrální laboratoř, Diagnostický obor, Infekční onemocnění, Klinický obor, Ročník 2019, Řešení pro centrální laboratoře, Transfuziologie, Transplantologie
24. ledna 2019
Když na čase záleží (reportáž ze Sympozia Roche 2019)Včasné rozpoznání akutních diagnóz má zcela zásadní vliv na prognózu pacientů. Bohužel ne vždy se lze spoléhat pouze na klinické projevy onemocnění a v takových případech může pomoci co nejrychlejší stanovení koncentrace některých klíčových biomarkerů. Přesná interpretace těchto testů není vždy jednoduchá a zpravidla vyžaduje úzkou spolupráci mezi biochemickou laboratoří a ošetřujícím lékařem.
MUDr. Tereza Rádl
01/19, Diagnostický obor, Gynekologie, Intenzivní péče, Kardiologie, Klinická biochemie, Klinická chemie a imunochemie, Klinický obor, Molekulární diagnostika, Neonatologie, Perinatologie, Porodnictví, Ročník 2019
24. ledna 2019
Polymerázová řetězová reakce v průběhu třiceti let od první publikace – 7. částI přes nesporné úspěchy provázelo zavádění technologie PCR do rutinní diagnostické praxe množství někdy i vášnivých diskusí jak mezi laickou, tak odbornou veřejností, navíc s na první pohled přesvědčivou argumentací na obou stranách.
MUDr. Emil Pavlík, CSc.
01/19, Molekulární diagnostika, Ročník 2019, Sekvenování
24. ledna 2019
Necítíte se po delší cestě letadlem ve své kůži? Možná víme proč…Byli jste na dovolené mimo Evropu? Vrátili jste se z kongresu či stáže v USA, nebo z přednášky v Singapuru či jinde a váš let trval více než 5 hodin? Máte kromě často diskutovaných příznaků „jet lagu“ pocit, že na vás „něco leze“, pozorujete na sobě příznaky respirační infekce, nebo prostě nejste ve své kůži? Pak prosím věnujte pozornost našemu článku.
MUDr. Emil Pavlík, CSc.
01/19, Diagnostický obor, Infekční onemocnění, Klinický obor, Molekulární diagnostika, Ročník 2019
24. ledna 2019
Harmony® Prenatal Test – neinvazivní prenatální testOd roku 2012, kdy se poprvé na trhu objevily neinvazivní prenatální testy, se toho příliš v technologii a principech nezměnilo. Vyšetření postižení plodu nejčastějšími a nejzávažnějšími chromozomálními vadami (Downům syndrom, Edwardsův syndrom, Patauův syndrom) je založeno na odběru krve těhotné ženy, ze které se izoluje volná mimobuněčná DNA plodu.
Ing. Jaroslav Vohánka, Ph.D., MBA
01/19, Diagnostický obor, Genetika, Gynekologie, Molekulární diagnostika, Perinatologie, Porodnictví, Prevence, Ročník 2019
24. ledna 2019
Nadační fond Petra KoukalaV roce 2018 jsme obhájili loňský výsledek v počtu aktivit fondu, za oněch 12 měsíců jsme zvládli uspořádat celkem 120 různorodých činností, a to také díky velké podpoře našich mediček a mediků, kteří s námi často vyjížděli. Mezi naše největší akce patřila kampaň „A žili šťastně“, díky níž jsme za podpory našeho partnera Sanofi mohli oslovit přes 20 tisíc účastníků 4 velkých festivalů. Necelá desítka tisíc z nich také zhlédla naše vtipné edukační video v nadačním stanu a dalších deset tisíc lidí bylo našimi medičkami vyzváno k návštěvě praktického lékaře a absolvování preventivní prohlídky.
Petr Koukal
01/19, Diagnostický obor, Onkologie, Prevence, Ročník 2019, Sebetestování
24. ledna 2019
Využití in situ hybridizace s detekcí stříbrem (SISH) v rutinní histopatologické diagnostice v laboratořích molekulární patologieIn situ hybridizace (ISH) je metoda molekulárně cytogenetická, která je hojně využívána mimo jiné také v laboratořích molekulární patologie. Základním principem této metody, jak již z názvu vyplývá, je hybridizace, tedy párování denaturovaného vlákna vyšetřované DNA s „umělým“ krátkým značeným úsekem nukleové kyseliny, který se nazývá sonda.
MUDr. Tomáš Rozkoš, Ph.D.
01/19, Klinický obor, Molekulární diagnostika, Onkologie, Patologie, Ročník 2019
24. ledna 2019
Komplexní klinický management preeklampsie s vyšetřením Elecsys® PlGF v 1. trimestru těhotenstvíOblast markerů preeklampsie zaznamenala v posledních letech výrazný rozvoj. Není gynekologické akce, kde by se o této problematice nemluvilo a mnohdy vášnivě nediskutovalo. Novinkou je využití markeru Elecsys® PlGF pro screening preeklampsie v 1. trimestru těhotenství.
Ing. Igor Klimíček, MBA
01/19, Centrální laboratoř, Diagnostický obor, Gynekologie, Intenzivní péče, Klinická chemie a imunochemie, Klinický obor, Perinatologie, Personalizovaná medicína, Porodnictví, Prevence, Ročník 2019
24. ledna 2019
1st EMEA Roche Blood Safety Solutions Customer Conference 2018Ve dnech 19. a 20. listopadu 2018 proběhla první Roche konference regionu Evropa, Střední východ a Afrika (EMEA) věnovaná tématům bezpečnosti transfuzních přípravků. Vědecký program obsahoval přednášky týkající se testování hepatitidy E (HEV), hodnocení sérologických testů na systému cobas e 801 a potenciálního využití cobas® omni Utility Channel na systému cobas® 6800/8800 pro testy založené na principu amplifi kace nukleových kyselin (NAT). Součástí programu byla také návštěva vývojových laboratoří Roche Diagnostics v německém Penzbergu. V následujícím textu vám přinášíme aktuální postřehy a komentáře účastníků akce.
Mgr. Nikola Hudečková
01/19, Ročník 2019, Transfuziologie
24. ledna 2019
Perioperační péče o pacienty s antikoagulační terapií warfarinemV perioperačním období je u každého pacienta léčeného antikoagulancii potřeba vyhodnotit poměr mezi rizikem krvácení a rizikem tromboembolické příhody vyplývajícím ze samotného chirurgického výkonu. Výsledky z velkých randomizovaných studií, které se zabývaly optimálním perioperačním režimem, jsou omezené. Aktuální doporučení pro perioperační postup vycházejí z očekávaného rizika krvácení.
doc. MUDr. Tomáš Kvasnička, CSc.
01/19, Hematologie, Hemostáza a koagulace, Ročník 2019, Transfuziologie
24. ledna 2019
Neinvazivní prenatální test fetálních aneuploidiíScreening nejčastějších aberací autozomů na podkladě volných fetálních fragmentů DNA v mateřské plazmě reprezentuje v současné době nejefektivnější vyhledávací test trizomie 21. Stále je nutné mít na paměti, že se jedná o test vyhledávací, ne diagnostický.
doc. MUDr. Ladislav Krofta, CSc., MBA
01/19, Diagnostický obor, Genetika, Gynekologie, Klinický obor, Perinatologie, Porodnictví, Ročník 2019, Sekvenování