Oblast markerů preeklampsie zaznamenala v posledních letech výrazný rozvoj. Není gynekologické akce, kde by se o této problematice nemluvilo a mnohdy vášnivě nediskutovalo. Novinkou je využití markeru Elecsys® PlGF pro screening preeklampsie v 1. trimestru těhotenství.
Poměr parametrů Elecsys® sFlt-1/Elecsys® PlGF přinesl po zveřejnění výsledků prospektivní, validační a multicentrické studie PROGNOSIS jednoznačné zvýšení úrovně klinického managementu v oblasti preeklampsie a hypertenzních stavů spojených s těhotenstvím. Studie odvodila a validovala rozhodovací hodnoty a algoritmy pro rule-out a rule-in, čímž doplnila již dříve validovaná diagnostická cut-off s pro časnou (hodnota poměru 85) a pozdní formu preeklampsie (hodnota poměru 110). Oba dva testy jsou navíc hrazeny z prostředků veřejného zdravotního pojištění, a tak nic nebránilo jejich rozšíření do rutinní klinické praxe. V současné době se poměr sFlt-1/PlGF vyšetřuje téměř ve všech perinatologických a intermediárních centrech v ČR, nicméně začínají přibývat i pracoviště bývalých okresních nemocnic a privátních subjektů.
Do minulého roku byly markery preeklampsie používány zejména dle deklarované indikace z příbalového letáku, tzn. pro predikci, diagnostiku a diferenciální diagnostiku preeklampsie/HELLP syndromu. Novinkou je, že aktuálně byla doplněna možnost predikce nežádoucích stavů a především využití markeru Elecsys® PlGF také pro screening preeklampsie v 1. trimestru těhotenství – viz obr. č. 1.
Oficiální uvedení této indikace bylo podmíněno výsledky multicentrické studie ASPRE 1 , která potvrdila přínos léčby aspirinem (v dávce 150 mg/den) ve 12. až 36. týdnu těhotenství u žen se zvýšeným rizikem na základě screeningu preeklampsie v 1. trimestru, kdy došlo u těchto žen k signifi kantnímu (62%) snížení incidence preeklampsie mezi 20.–36. týdnem těhotenství (tzv. „preterm“ preeklampsie) – viz obr. č. 2.
Tabulka 1 ukazuje detekční účinnosti různých strategií screeningu preeklampsie v 1. trimestru těhotenství, kde jsou biochemické markery u některých postupů kombinovány s biofyzikálními parametry, a sice středním arteriálním tlakem (MAP) a stanovením placentárního průtoku (UTPI). Algoritmus respektované mezinárodní organizace Fetal Medicine Foundat ion (FMF) využívající Triple test s PlGF dosahuje pro „preterm“ preeklampsii nejlepší hodnoty detekční účinnosti při falešné pozitivitě (FP) = 10 %. FMF validovala a akreditovala parametr Elecsys® PlGF pro screening preeklampsie v 1. trimestru těhotenství, přičemž odpovídající mediány pro různá období gestace doplnila do příslušných soft warů pro kalkulaci rizika (např. soft ware Astraia). 2
Obr. 3 uvádí příklad kalkulátoru, který používá FMF a je volně dostupný na webových stránkách společnosti FMF: https://fetalmedicine.org/research/assess/preeclampsia. Jak je zde patrné, tak kromě základních parametrů, jako jsou typ těhotenství, gestační stáří vyjádřené pomocí fetálního CRL, maternální charakteristiky a klinická historie, se zde doplňují zmíněné biofyzikální parametry a naměřené hodnoty akreditovaných biomarkerů systémů Elecsys®, Brahms Kryptor a PerkinElmer Delfia, pro které byly příslušné mediány pro různá gestační stáří do softwaru již implementovány. V případě hodnocení rizika jinými typy SW nástrojů (např. software Alpha) jsme schopni potřebné mediány pro parametr Elecsys® PlGF dodat.
Závěrem je nutné konstatovat, že screening preeklampsie v 1. trimestru těhotenství je důležitou součástí komplexního přístupu v managementu preeklampsie. Ten zahrnuje také predikci a diagnostiku preeklampsie ve 2. a 3. trimestru gravidity pomocí validovaných rozhodovacích limitů a algoritmů s využitím poměru markerů sFlT-1 a PlGF.