4. prosince 2022
Fibrilace síní a NT-proBNP, zkušenosti z praxe kardiologaVýskyt fibrilace síní stoupá se stářím. Stejnou měrou, jako přibývá věk ošetřujícímu lékaři, je sycen spravedlivě léty i každý pacient. A prevalence fibrilace síní v každodenní praxi kardiologa či internisty narůstá a nevyhýbá se ani lékařům.
MUDr. Antonín Novák
01/22, Kardiologie, Klinický obor, Ročník 2022
4. prosince 2022
Stanovení tau proteinu, fosforylovaného tau proteinu a β-amyloidu (1-42) v likvoru u pacientů s Alzheimerovou chorobou a dalšími vybranými neurologickými diagnózamiCílem práce bylo zhodnotit význam a využití výsledků stanovení celkového tau proteinu (tTau), fosforylovaného tau proteinu (pTau) a amyloidu beta (1-42) (β-amyloidu) v likvoru u pacientů s Alzheimerovou nemocí a pacientů s jinou neurologickou diagnózou.
RNDr. Miroslava Beňovská, Ph.D.
01/22, Diagnostický obor, Klinická chemie a imunochemie, Ročník 2022
4. prosince 2022
Likvorový triplet u pacientů s idiopatickým normotenzním hydrocefalemIdiopatický normotenzní hydrocefalus je onemocnění vyskytující se typicky u seniorů. Manifestuje se poruchou chůze, demencí a sfinkterovými potížemi. Zkratová operace může mít terapeutický efekt na všechny příznaky včetně demence, která je u tohoto onemocnění léčitelná. Hlavní roli ve výběru pacientů, u nichž lze předpokládat pozitivní vliv operace, má řádná diferenciální diagnostika a provádění suplementárních testů. Použití likvorového tripletu u těchto pacientů je přínosem v diferenciální diagnostice, pro zjistění koincidence dalších nemocí, sledování efektu zkratové operace a získání dalších poznatků v této oblasti.
MUDr. Václav Vybíhal, Ph.D
01/22, Diagnostický obor, Klinická biochemie, Ročník 2022
4. prosince 2022
Stanovení β-amyloidu (1-42), tau proteinu celkového a tau proteinu fosforylovaného – srovnání reagencií Roche 1. a 2. generaceStanovení beta amyloidu (1-42), tau proteinu celkového a tau proteinu fosforylovaného je využíváno při diagnostice Alzheimerovy choroby a jiných neurodegenerativních onemocnění. Kromě automatizovaných metod je laboratorně prováděna především ELISA a multiplexové techniky.
RNDr. Miroslava Beňovská, Ph.D.
01/22, Diagnostický obor, Klinická chemie a imunochemie, Ročník 2022
4. prosince 2022
Přehled využití biomarkeru S-100B v klinické praxiRodina proteinů S-100 je tvořena skupinou přibližně 20 bílkovin s molekulovou hmotností mezi 10–12 kDa, které se vyznačují vazbou vápenatých iontů. Tyto proteiny lze lokalizovat imunohistochemickými metodami (např. za použití protilátky polyclonal rabbit anti-S-100) zejména v jádře a cytoplazmě u rozmanité skupiny buněk, jakými jsou např. Schwannovy buňky, melanocyty, gliové buňky, chondrocyty, adipocyty, makrofágy, Langerhansovy buňky, dendritické buňky či keratinocyty. Jejich funkce spočívá především v regulaci buněčného cyklu a procesu diferenciace.
Mgr. Alice Hoffmannová, Ph.D
01/22, Diagnostický obor, Klinická chemie a imunochemie, Ročník 2022
4. prosince 2022
Alzheimerova chorobaVýskyt Alzheimerovy choroby se do roku 2050 trojnásobně zvýší
Redakce Labor Aktuell
01/22, Klinický obor, Neurologie, Ročník 2022
4. prosince 2022
Mechanismus působení β-amyloidu a tau proteinu u Alzheimerovy chorobyPočítačové ilustrace mechanismu působení s komentářem
Redakce Labor Aktuell
01/22, Diagnostický obor, Digitální diagnostika, Neurologie, Ročník 2022
4. prosince 2022
Digitalizace zdravotnictví – výzvy a přínosyRychlý technologický pokrok zaznamenal v posledních letech každý z nás, nejen díky pandemii byl tento trend ještě urychlen. Jako klíčová se pro vyrovnání s tímto pokrokem jeví digitalizace jednotlivých sektorů.
Ing. Tomáš Procházka
4. prosince 2022
„RBSS je, když...“Transfuzní lékařství představuje v celé řadě klinických oborů neoddělitelnou součást komplexní léčebné péče o nemocné pacienty.
Mgr. Petra Trachtulcová, Ph.D.
01/22, Hematologie, Klinický obor, Ročník 2022
4. prosince 2022
Laboratorní automatizace včera, dnes a zítraV 80. letech 20. století, v dobách, kdy hlavním problémem klinických laboratoří byl „pouze“ nedostatek personálu, vymýšlel Dr. Masahide Sasaki a jeho spolupracovníci to, co se mělo stát největší revolucí v klinické laboratorní technologii od dob prvního analytického systému (AutoAnalyzer, 19571). Komplexní automatizace laboratorního provozu byla popisována vizí laboratorního řešení „umožňujícího přiřazení vzorku konkrétnímu pacientovi ihned po odběru materiálu a zachovávajícího tuto identifikaci během zpracování vzorku v mechanizovaném analytickém řetězci až po konečnou registraci a prezentaci platných výsledků“. Mechanizovaný analytický řetězec se stal realitou v roce 1985, kdy Dr. Sasaki se svým týmem medicínských technologů dokončil instalaci prvního automatizovaného transportního systému v nemocnici přidružené ke Kochi Medical School v Japonsku. Kombinace dopravníkových pásů a připojených preanalytických a analytických systémů dostala název Total Laboratory Automation.
Mgr. Anežka Hucíková
01/22, Centrální laboratoř, Klinická chemie a imunochemie, Ročník 2022, Řešení pro centrální laboratoře, Transfuziologie
4. prosince 2022
cobas® pro modul e 801 – první instalace a zkušenosti v zařízení transfuzní služby FNKVTransfuzní služba je v České republice jednou z integrálních součástí poskytování komplexní zdravotní péče. V celém systému fungování této oblasti je zahrnuta řada pracovišť různých velikostí a zaměření. Od jednotlivých odběrových míst až po velká transfuzní oddělení, která zajišťují velmi širokou škálu činností. Jejich fungování má v rámci zdravotnictví mnoho specifických prvků, které generují i specifické požadavky na partnerské a dodavatelské organizace.
RNDr. Petra Vojvodová
01/22, Centrální laboratoř, Diagnostický obor, Klinická chemie a imunochemie, Ročník 2022, Řešení pro centrální laboratoře, Transfuziologie
4. prosince 2022
Možnosti diagnostiky klostrídiovej kolitídy pomocou POCT PCR v klinickej praxiClostridioides difficile (CD) je najčastejšou príčinou postantibiotických hnačiek a ich dôležitosť stúpa najmä v súvislosti s nozokomiálnymi infekciami. Infekcie spôsobené Clostridioides difficile (CDI, z angl. Clostridioides difficile infection) majú podľa údajov v literatúre stúpajúci trend a v období pandémie COVID-19 je tento vzostup akcelerovaný nadmernou preskripciou antibiotík. Závažnosť CDI stúpa s vekom a početnosťou recidív.
MUDr. Martin Novotný, Ph.D
01/22, Centrální laboratoř, Histologie, Infekční onemocnění, Klinická chemie a imunochemie, Ročník 2022
4. prosince 2022
Aktualizace IVDR v Roche Diagnostics26. květen 2022 představuje datum aplikace nařízení Evropské unie o diagnostických zdravotnických prostředcích in vitro (IVDR) i v naší firmě. Posledních 5 let jsme se na tuto událost připravovali a snažili se zajistit, aby naše portfolio diagnostických řešení bylo v souladu s IVDR. Dnes jsme rádi, že se s vámi můžeme podělit o náš dosavadní pokrok směřující ke shodě s IVDR.
Redakce Labor Aktuell
4. prosince 2022
Někdy stačí málo...Někteří z vás už asi stačili během posledního roku zaznamenat v e-mailové schránce zprávu s názvem „Pomozte nám zlepšit svou zkušenost…“. Co to vlastně znamená? Proč vám tyto maily chodí? Proč chodí jen někdy? A co s tím pak děláme my? A kam se poděl ten dotazník, který jste dostávali jednou ročně?
Mgr. Linda Bradáčová