4. prosince 2022
Alzheimerova chorobaVýskyt Alzheimerovy choroby se do roku 2050 trojnásobně zvýší
Redakce Labor Aktuell
01/22, Klinický obor, Neurologie, Ročník 2022
4. prosince 2022
Mechanismus působení β-amyloidu a tau proteinu u Alzheimerovy chorobyPočítačové ilustrace mechanismu působení s komentářem
Redakce Labor Aktuell
01/22, Diagnostický obor, Digitální diagnostika, Neurologie, Ročník 2022
13. září 2021
COVID speciál, komiks o precizní onkologii a neuromyelitis optica – objevte novinky na portále mojemedicina.czUž rok se potýkáme s pandemií COVID-19. Věříme, že díky účinné léčbě a očkování budeme moci zase brzy žít beze strachu. Mnoho lidí však bojuje s nevyléčitelnými a těžkými chorobami celý život.
Mgr. Veronika Bačová
01/21, Neurologie, Onkologie, Personalizovaná medicína, Ročník 2021
15. září 2020
Porovnání dvou analytických metod stanovení neurodegenerativních markerů (beta-amyloid, celkový a fosforylovaný tau protein)Stanovení biomarkerů β-amyloidu 1-42 (Ab42), celkového tau proteinu (T-Tau) a fosforylovaného tau proteinu 181 ( P-Tau) je využíváno v rámci diferenciální diagnostiky neurodegenerativních onemocnění, zvláště Alzheimerovy choroby (Alzheimer's disease, AD). Cílem naší práce bylo porovnání neurodegenerativních markerů dvěma typy diagnostických souprav.
RNDr. Pavlína Kušnierová, Ph.D., Ing. František Všianský
02/20, Diagnostický obor, Digitální diagnostika, Histologie, Klinická biochemie, Klinická chemie a imunochemie, Klinický obor, Molekulární diagnostika, Neurologie, Patologie, Prevence, Ročník 2020
15. září 2020
Alzheimerova chorobaNásledující články jsou zaměřeny na onemocnění, které je v současné době stále častěji skloňováno. Jedná se o Alzheimerovu chorobu (Alzheimer's disease, AD).
Redakce Labor Aktuell
02/20, Diagnostický obor, Digitální diagnostika, Klinická biochemie, Klinická chemie a imunochemie, Klinický obor, Molekulární diagnostika, Neurologie, Patologie, Ročník 2020
29. prosince 2019
…a jak je na tom vaše paměť?Jedno letní odpoledne se kamarádka Jana rozhodla nečekaně navštívit svou babičku. Když k ní přijela, seděla babička klidně na dvorku a kamarádce bylo divné, proč babiččin jezevčík uvnitř domu tak zběsile štěká. Obě vstoupily do domu a Jana už z dálky viděla hořet jíšku na pánvi. Babička chvíli koukala, pak pánev vzala, ale vůbec nevěděla, co s ní. Jak tam tak bezradně stála, vzala jí Jana pánvičku z ruky a hodila ji do dřezu…
Mgr. Lucie Hájková
04/19, Diagnostický obor, Geriatrie, Neurologie, Prevence, Primární péče, Ročník 2019
24. ledna 2017
Monitorování hladiny lithia u pacientů s bipolární poruchouLithium je více než 40 let široce využíváno u pacientů s bipolární maniodepresivní poruchou. I přes dostupnost jiných psychofarmak je v těchto indikacích často lékem první volby. Podává se ve formě uhličitanu lithného (Li2CO3), a to v obvyklé denní dávce 300–900 mg. Existuje tak poměrně velká skupina pacientů indikovaná k zahájení léčby lithiem i skupina pacientů s touto dlouhodobou, často mnohaletou celoživotní léčbou.
Doc. MUDr. Milan Dastych, CSc., MBA, Mgr. Jana Pinkavová, RNDr. Miroslava Beňovská, Ph.D.
01/17, Centrální laboratoř, Diagnostický obor, Klinická biochemie, Klinická chemie a imunochemie, Klinický obor, Neurologie, Ročník 2017
24. ledna 2015
Vliv změny strategie péče o pacienty s akutní ischemickou CMP ve FNKVCévní mozkové příhody (CMP) představují významný společenský problém. Incidence „mrtvice“ je 300/100 000 obyvatel. Zároveň je nutné si uvědomit, že CMP představují vůbec nejčastější příčinu morbidity a invalidity v našich zemích. Mnoho pacientů přeživších mrtvici zůstane trvale postižených, ležících či s poruchou řeči, tudíž neschopných zařadit se zpátky do aktivního života. Často jsou odkázaní na trvalou péči druhé osoby. CMP jsou zároveň třetí nejčastější příčinou mortality ve vyspělých státech.
MUDr. Peter Vaško
01/15, Geriatrie, Intenzivní péče, Klinický obor, Neurologie, Primární péče, Ročník 2015