2. listopadu 2021
Otázky péče v nemocnicích v době covidové. Zamyšlení nad laboratorními metodami při třídění pacientů.I v době nejvyšší vlny v první čtvrtině roku 2021 bylo onemocnění COVID-19 jenom menší částí péče, kterou nemocnice a jiná zdravotnická zařízení poskytovaly. Covid obsadil lůžka v naší okresní nemocnici nejvýše z jedné čtvrtiny. Netvořil ani úplné obsazení lůžek na ARO s ventilací. Další část lůžek byla v rezervě, ale většinu hospitalizovaných tvořili pacienti potřebující hospitalizaci z jiných důvodů. A ty důvody byly naléhavé, protože všechna elektivní péče se pochopitelně odkládala. Všechny následky odložené péče nejsou vyřešeny dodnes. V neodkladné péči byly náhlé příhody, porody, neodkladná onkologická chirurgie, úrazy a jiné těžší zdravotní problémy.
MVDr. Václav Fejt
03/21, Diagnostický obor, Infekční onemocnění, Ročník 2021
2. listopadu 2021
Validace použití samoodběrové soupravy GARGTEST pro provedení testu cobas® SARS-CoV-2 RocheRozšíření nákazy SARS-CoV-2 a postupné vyhlášení epidemie a nouzového stavu představovalo zcela nový druh výzvy pro celý zdravotnický systém v ČR a jednotlivá zdravotnická zařízení. Ústřední vojenská nemocnice – Vojenská fakultní nemocnice Praha (dále jen ÚVN) ihned po vyhlášení nouzového stavu dne 12. března 2020 se již v sobotu 13. března 2020 zřízením odběrového místa aktivně zapojila do systému testování a screeningu infekce SARS-CoV-2. Nafukovací stan postavený v areálu ÚVN pro odběry nazofaryngeálních stěrů se tak stal jedním z prvních podobných testovacích míst v ČR.
plk. MUDr. Miloš Bohoněk, Ph.D., Ing. Ludmila Landová, Ph.D.
03/21, Diagnostický obor, Digitální diagnostika, Infekční onemocnění, Ročník 2021
2. listopadu 2021
GDF-15 v kardiologiiGDF-15 (Growth Differentiation Factor 15) je protein, který se fyziologicky vyskytuje v nízkých koncentracích v řadě tkání a orgánů včetně jater, ledvin, srdce nebo plic. Hladiny GDF-15 stoupají v odpovědi na přítomnost zánětu, hypoxii, poškození tkáně, nádorové bujení nebo při postižení myokardu. Zvýšené koncentrace cirkulujícího GDF-15 jsou spojeny s nárůstem mortality u nemocných s akutními koronárními syndromy, fibrilací síní nebo srdečním selháním. Vyšší hladiny GDF-15 mohou být prediktorem i dalších komplikací akutních koronárních syndromů, včetně krvácení, rizika recidivy infarktu nebo rozvoje srdečního selhání. Hodnoty GDF-15 jsou také spojeny s odhadem rizika krvácivých komplikací antikoagulační léčby u nemocných s fibrilací síní. Role GDF-15 jako biomarkeru v kardiologii není však pevně stanovena. V současné době je publikováno značné množství studií, které hledají význam GDF-15 u celého spektra kardiovaskulárních onemocnění.
doc. MUDr. Štěpán Havránek, Ph.D.
03/21, Diagnostický obor, Kardiologie, Ročník 2021
1. listopadu 2021
Roche Dialog přináší RozcestníkPro lepší orientaci na portálu DiaLog jsme pro vás připravili novou e-službu s názvem „Rozcestník“. S její pomocí máte přehled o tom, co jednotlivé e-služby nabízejí, a rychleji se dostanete k potřebným informacím.
Ing. Mgr. Barbora Motlová
1. listopadu 2021
Skórovací systém CLIP: Odhad mortality u kardiogenního šoku po AIMSkórovací systémy pomáhají odhadnout prognózu konkrétního nemocného a lépe řídit jeho léčbu. Řada z nich využívá multimarkerového přístupu, kdy použití kombinace několika markerů poskytuje silnější prediktivní hodnotu než pouze hodnota jednoho parametru. Příkladem může být nově vyvinutý skórovací systém CLIP, který byl recentně letos v červnu popsán v časopise European Heart Journal1 a který zahrnoval cystatin C, laktát, interleukin-6 a NT-proBNP. Cílem studie byl prognostický odhad třicetidenní mortality nemocných s kardiogenním šokem po akutním infarktu myokardu (AIM).
MUDr. Tereza Rádl
03/21, Diagnostický obor, Kardiologie, Ročník 2021
1. listopadu 2021
Výměna hlavních analyzátorů na Oddělení klinické biochemie Fakultní Thomayerovy nemocniceNa jaře roku 2020 se celý svět výrazně změnil vlivem pandemie způsobené koronavirem SARS-CoV-2. Kromě této katastrofy se v tomtéž období začal měnit mikrosvět Oddělení klinické biochemie Fakultní Thomayerovy nemocnice (OKB FTN), a to zahájením přípravy výměny hlavních analyzátorů. Dosavadní technika postupně dosluhovala, smlouvy nemilosrdně končily. Vědomi si kruciální důležitosti analyzátorů, na kterých se bude měřit naprostá většina požadavků klientů OKB FTN, věnovali jsme již časově i personálně náročné přípravě zadání výběrového řízení maximální úsilí. Z mnoha dostupných zdrojů jsme sbírali informace o parametrech, základních odlišnostech, výhodách a nevýhodách jednotlivých systémů na trhu, poctivě jsme navštívili řadu laboratoří disponujících různými analyzátory. Zvažovali jsme důkladně, zda poprvé v historii OKB FTN nezačneme pracovat také s preanalytickou linkou a nám dosud neznámým middlewarem. Řešili jsme statické a stísněné prostorové dispozice centrální laboratoře a možnosti stavebních úprav. Začali jsme formulovat požadavky a zadávací dokumentaci, jež následně v konzultacích s právním oddělením a oddělením přístrojové techniky ještě mnohokrát změnila podobu. Finální zadání bylo zveřejněno 27. 2. 2020, cca po roce intenzivní přípravy
MUDr. Klára Bořecká
03/21, Centrální laboratoř, Infekční onemocnění, Ročník 2021, Řešení pro centrální laboratoře
1. listopadu 2021
Protein S100B a perinatální asfyxieAsfyxií rozumíme přerušení dodávky kyslíku do organismu. Perinatální asfyxie je způsobená hypoxií plodu, ke které došlo v děloze před porodem nebo během porodu. Následkem toho vzniká hypoxémie, hyperkapnie a metabolická acidóza. Tyto změny vedou k hypoxicko-ischemické encefalopatii a dle rozsahu může dojít k rozvoji dětské mozkové obrny a dalších trvalých poruch funkce mozku. Časné stanovení prognózy u novorozenců s hypoxicko-ischemickou encefalopatií je obtížné. K základním úkonům mimo jiné patří zhodnocení neurologického stavu novorozence, aEEG a laboratorních parametrů včetně proteinu S100B. A právě protein S100B se jeví jako rychlý, senzitivní a specifický neurobiomarker v hodnocení tíže perinatální asfyxie a v predikci psychomotorického vývoje.
MUDr. Vojtěch Bodnár, MUDr. Anna Baštan
03/21, Perinatologie, Porodnictví, Ročník 2021
1. listopadu 2021
Rezistence a nadužívání ATBInfekční onemocnění provázela lidstvo po celou dobu jeho existence, protože mikroorganismy zde byly dříve než vyšší živočichové a s největší pravděpodobností tu budou i po nás.
MUDr. Václava Adámková, Ph.D.
03/21, Infekční onemocnění, Ročník 2021
1. listopadu 2021
Prokalcitonin při rozhodování o léčbě antibiotiky (ATB) (redakční příspěvek)Stanovení hladin prokalcitoninu (PCT) umožňuje rychlou a spolehlivou diagnostiku systémových bakteriálních infekcí.
Redakce Labor Aktuell
03/21, Infekční onemocnění, Intenzivní péče, Primární péče, Ročník 2021
1. listopadu 2021
V barvách nové doby aneb Roche sympozium 2021Sympozium společnosti Roche je pravidelná dvoudenní akce pro vedoucí pracovníky laboratoří. Jejím cílem je představit novinky v portfoliu výrobků a služeb a také vytvořit prostor ke vzájemné diskusi nad technickou i klinickou problematikou. Letos přišlo s podtitulem „V barvách nové doby“. Metafora skrývá několik symbolických významů. Co vše tedy představuje?
Mgr. Anežka Hucíková
1. listopadu 2021
Co přinášejí nová ESC guidelines 2021 pro diagnostiku a léčbu srdečního selhání?Evropská kardiologická společnost (ESC) představila na svém letošním sjezdu aktualizovaná mezinárodní doporučení pro diagnostiku a léčbu akutního a chronického srdečního selhání.1 Předchozí guidelines byla zveřejněna v roce 2016. Od té doby došlo na poli srdečního selhání k publikaci celé řady významných klinických studií a pokračuje trend jeho členění na více nozologických jednotek, především podle míry zachování ejekční frakce levé komory (LVEF). Samotná doporučení jsou zaměřená spíše na diagnostiku a léčbu, nikoliv na prevenci, která je akcentovaná v jiných ESC dokumentech. Níže přinášíme shrnutí závěrů nových doporučení pro diagnostiku srdečního selhání a přidružených komorbidit s důrazem na aktualizované poznatky.
MUDr. Tereza Rádl
03/21, Diagnostický obor, Hepatologie, Kardiologie, Ročník 2021
27. září 2021
Nový objednávkový systém produktů Roche DiagnosticsJe nám velkým potěšením informovat vás o spuštění nového e-shopu, který umožní rychle a pohodlně objednat požadované produkty do vaší laboratoře. Tento e-shop je vhodný zejména pro ty z vás, kteří nemáte vlastní interní objednávací systém, objednáváte pomocí tabulek, e-mailem apod.
Aleksandra Zubac
02/21, IT řešení a konzultační služby, Ročník 2021, Řešení pro centrální laboratoře
27. září 2021
Požadavek podpory v novémV červnu jsme spustili novou verzi e-služby Požadavek podpory, která kromě stávajících funkcí nabídne uživatelům nové možnosti při vytváření požadavků a přehled o stavu přístrojů.
Ing. Mgr. Barbora Motlová
02/21, IT řešení a konzultační služby, Ročník 2021, Řešení pro centrální laboratoře
27. září 2021
Rozhovor s oddelením patológie UN L. Pasteura, Košice o prístroji VENTANA HE 600 a novom spôsobe farbenia H&ESystém VENTANA HE 600 je prístroj slúžiaci na automatické farbenie histologických preparátov hematoxylínom a eozínom (H&E). Farbenie H&E je jedným z hlavných tkanivových farbení používaných v histológii, lebo poskytuje komplexný obraz o mikroanatómii orgánov a tkanív. Hematoxylín farbí jadrové zložky vrátane heterochromatínu a nukleolov, zatiaľ čo eozín farbí cytoplazmatické zložky vrátane kolagénu a elastických vlákien, svalových vlákien a červených krviniek.
Mgr. Jarmila Kosorínová, dipl.m.t.l., MUDr. Zuzana Hríbiková
02/21, Diagnostický obor, Digitální diagnostika, Histologie, Klinická biochemie, Patologie, Prevence, Ročník 2021, Řešení pro centrální laboratoře
27. září 2021
Kardiomarkery a COVID-19Pandemie SARS-CoV-2 je nejvýznamnějším současným celosvětovým zdravotnickým problémem, který vedl k různě závažným formám onemocnění podstatné části celosvětové populace a bohužel také ke ztrátě velkého množství lidských životů. Tato pandemie má velmi mnoho rozměrů a konsekvencí, které pronikají do všech sfér našeho života. Z medicínského pohledu je onemocnění tímto typem koronaviru u řady pacientů multiorgánové a může vést i k závažnému poškození kardiovaskulárního systému (akutní koronární syndrom, myokarditida, srdeční selhání, arytmie, tromboembolické komplikace a další).
prof. MUDr. Radek Pudil, Ph.D.
02/21, Diagnostický obor, Infekční onemocnění, Kardiologie, Klinická biochemie, Klinický obor, Molekulární diagnostika, Ročník 2021
27. září 2021
Roche Remote CareGiver – platforma pro vzdálenou správuNedávné období zásadně omezující přímý fyzický kontakt osob otestovalo schopnosti a možnosti společností poskytovat svým zákazníkům i nadále spolehlivou a kvalitní technickou podporu. Limitace servisních návštěv ještě více zdůraznila potřebu rychlé a stabilní podpory laboratorního provozu na dálku.
Mgr. Anežka Hucíková
02/21, IT řešení a konzultační služby, Ročník 2021
27. září 2021
Sympozium „Biomarkery v době covidové: známá fakta v nové podobě“Onemocnění COVID-19, které způsobuje virus SARS-CoV-2, se objevilo již před rokem a půl. Od té doby zcela zásadně vzrostlo množství známých relevantních vědeckých poznatků. V klinické diagnostice se nyní uplatňuje multimarkerový přístup, který se vedle konvenčních analytů, jako je CRP, D-dimer, srdeční troponiny nebo krevní obraz, opírá i o modernější, nebo dokonce o teprve na trh vstupující markery.
MUDr. Tereza Rádl
02/21, Diagnostický obor, Infekční onemocnění, Kardiologie, Klinická biochemie, Molekulární diagnostika, Ročník 2021
27. září 2021
Služby Roche Diagnostics: Osobní přístup a digitální řešení (redakční příspěvek)Dlouhodobý partnerský závazek Roche nekončí výrobou a distribucí spolehlivých a inovativních produktů s vysokou klinickou hodnotou, ale zakládá se rovněž na poskytování komplexních služeb našim klientům. Zde upřednostňujeme kombinaci osobního přístupu a elektronických služeb, sdružených převážně na portálu DiaLog.
Redakce Labor Aktuell
02/21, IT řešení a konzultační služby, Ročník 2021, Řešení pro centrální laboratoře
27. září 2021
Regulace reklamy na zdravotnické prostředky a diagnostické zdravotnické prostředky in vitroVe středu 26. 5. 2021 vstoupila v účinnost novela zákona o regulaci reklamy, která s sebou přináší zcela nová pravidla pro reklamu na zdravotnické prostředky. Zákon doposud upravoval reklamu na léčivé přípravky, a zdravotnické prostředky spadaly jen pod obecná pravidla reklamy, kam patří například klamání spotřebitele či nekalá soutěž. Novela nyní reguluje jak zdravotnické prostředky, tak diagnostické zdravotnické prostředky in vitro.
Mgr. Tereza Mikulová
27. září 2021
Smlouvy již pouze elektronicky. Digitální evoluce v RocheZpůsob, jakým v Roche podepisujeme smlouvy, se může zprvu jevit jako marginální záležitost. Ve skutečnosti se ale jedná o jeden z mála důležitých bodů strategie, která nás vede k inovaci a zjednodušování interních procesů. V roce 2021 se nám podařilo dosáhnout elektronizace více než 95 % podepsaných smluv.
Jakub Elliot Míl
02/21, IT řešení a konzultační služby, Ročník 2021, Řešení pro centrální laboratoře
27. září 2021
Varšavské centrum podpory zákazníka (RCSC Hub)Již šest let pro vás ve Varšavě zajišťujeme podporu portfolia produktů Roche Diagnostics. V této chvíli zde pracuje 48 technických a aplikačních specialistů, kteří přijímají požadavky na podporu z 8 zemí střední a východní Evropy, přičemž 9 z nás se stará přímo o Českou republiku.
Ing. Petr Juřík, Ph.D.
02/21, IT řešení a konzultační služby, Ročník 2021, Řešení pro centrální laboratoře
27. září 2021
Hypertenzní choroby v těhotenství jsou ve světě nejčastějším důvodem mateřských úmrtí a zhoršených perinatálních výsledkůJe přáním všech, aby těhotenství probíhala správně, bez komplikací a měla šťastný konec pro matku i dítě. A většina těhotenství tak skutečně probíhá. Existují však stavy, které i přes veškerou moderní péči postihují část těhotných bez ohledu na to, ve které zemi se nachází. Je stále obtížně přijatelné, že ve světě ročně umírá přibližně 330 000 žen v souvislosti s těhotenstvím, porodem a šestinedělím, přičemž ještě před 20 lety to bylo více než 580 000 žen za rok.
doc. MUDr. Ondřej Šimetka, Ph.D., MBA
02/21, Gynekologie, Hematologie, Hemostáza a koagulace, Klinický obor, Patologie, Perinatologie, Porodnictví, Prevence, Ročník 2021
27. září 2021
NT-proBNP v praxi ambulantního kardiologaV článku prezentujeme vlastní zkušenosti s kontrolou dynamiky laboratorní hodnoty NT-proBNP u pacientů se srdečním selháním, užívajících současnou nejmodernější farmakologickou léčbu, včetně kombinace sacubitril/valsartan. Cílem bylo dosáhnout pomocí vyladění optimální farmakologické léčby co nejvyššího poklesu původně vysokých hodnot NT-proBNP. Tento parametr byl nejen klíčovým laboratorním markerem pro nasazení kombinace sacubitril/valsartan, ale i vodítkem pro titraci dávek léků na srdeční selhání.
MUDr. Antonín Novák
02/21, Diagnostický obor, Digitální diagnostika, Kardiologie, Klinická biochemie, Patologie, Ročník 2021
27. září 2021
Použití neinvazivního prenatálního testu (NIPT) Harmony®Neinvazivní prenatální test (NIPT) Harmony® je CE-IVD test, který nachází široké uplatnění při zkvalitnění péče o matku a dítě. Při analýze se vychází ze vzorku krve matky, ze které je izolována volná cirkulující DNA (cell-free DNA, cfDNA).
Mgr. Tomáš Dráb, Ph.D.
02/21, Diagnostický obor, Genetika, Gynekologie, Klinická biochemie, Molekulární diagnostika, Neonatologie, Perinatologie, Porodnictví, Prevence, Ročník 2021
27. září 2021
Prognostický význam GDF-15 u pacientů s COVID-19Biomarkery jsou integrální součástí moderní medicíny a užívají se nejenom pro diagnostiku a monitoring nemocných, ale také k odhadu jejich prognózy. Onemocnění COVID-19, které způsobuje nový typ koronaviru SARS-CoV-2, představuje obrovskou zátěž pro samotné pacienty i zdravotnický systém. Časná prognostikace nakažených je klíčová pro alokaci v době pandemie vzácných zdrojů – zatímco nízce rizikoví nemocní by mohli být směřováni k časnému propuštění do domácí péče. Léčbu vysoce rizikových je v řadě případů vhodné intenzifikovat již v počátku onemocnění.
MUDr. Tereza Rádl
02/21, Diagnostický obor, Digitální diagnostika, Infekční onemocnění, Kardiologie, Klinická biochemie, Klinický obor, Molekulární diagnostika, Patologie, Prevence, Ročník 2021
27. září 2021
Preeklampsie, speciál na www.zena-in.czPortál www.zena.in.cz je lifestylový deník pro ženy, který působí na českém internetu již 20 let. Jedná se o komunitní portál, jehož prostřednictvím redakce deníku komunikuje se svými stálými čtenářkami a spolupracuje s nimi. Měsíční návštěvnost webu www.zena-in.cz se pohybuje kolem jednoho milionu uživatelek českého internetu. V rámci rubriky Zdraví zde probíhají různé speciály na témata týkající se široké škály onemocnění.
Klára Křížová
02/21, Diagnostický obor, Genetika, Gynekologie, Neonatologie, Patologie, Perinatologie, Porodnictví, Prevence, Ročník 2021
13. září 2021
Jak najít vhodného účastníka klinického hodnoceníV období od ledna do září 2020 jsme měli možnost si v Masarykově onkologickém ústavu vyzkoušet nové programy zabývající se vyhledáváním vhodných pacientů do klinických studií. S našimi poznatky bychom vás rádi seznámili v následujících řádcích.
Mgr. Hana Blahynková
01/21, Diagnostický obor, Klinická biochemie, Klinický obor, Molekulární diagnostika, Onkologie, Ročník 2021
13. září 2021
COVID speciál, komiks o precizní onkologii a neuromyelitis optica – objevte novinky na portále mojemedicina.czUž rok se potýkáme s pandemií COVID-19. Věříme, že díky účinné léčbě a očkování budeme moci zase brzy žít beze strachu. Mnoho lidí však bojuje s nevyléčitelnými a těžkými chorobami celý život.
Mgr. Veronika Bačová
01/21, Neurologie, Onkologie, Personalizovaná medicína, Ročník 2021
13. září 2021
Foundation MedicineDiagnostická divize společnosti Roche již řadu let nabízí ucelená řešení pro lokální laboratoře. Někdy však může být výhodnější některé služby outsourcovat namísto vytvářet složitá lokální řešení, která by se ve svém nízkém objemu nevyplatila.
Ing. Thomas Poláček
01/21, Diagnostický obor, Genetika, Klinická biochemie, Molekulární diagnostika, Onkologie, Patologie, Ročník 2021
13. září 2021
Plicní karcinom a význam multidisciplinárního týmuPlicní karcinom je značně heterogenní onemocnění. Plicní karcinomy velmi zjednodušeně dělíme podle biologického chování, histologického typu a subtypu. Pro praxi má stále ještě význam dělení na skupinu malobuněčných karcinomů (20–25 %) a skupinu nemalobuněčných karcinomů (přibližně 75–80 %), neboť z jejich rozdílných biologických vlastností vyplývá i rozdílný přístup k léčbě.
MUDr. Markéta Černovská
01/21, Histologie, Klinická biochemie, Klinický obor, Molekulární diagnostika, Onkologie, Patologie, Ročník 2021, Tkáňová diagnostika