Články s tématikou

03/21

Otázky péče v nemocnicích v době covidové. Zamyšlení nad laboratorními metodami při třídění pacientů.

2. listopadu 2021

Otázky péče v nemocnicích v době covidové. Zamyšlení nad laboratorními metodami při třídění pacientů.

I v době nejvyšší vlny v první čtvrtině roku 2021 bylo onemocnění COVID-19 jenom menší částí péče, kterou nemocnice a jiná zdravotnická zařízení poskytovaly. Covid obsadil lůžka v naší okresní nemocnici nejvýše z jedné čtvrtiny. Netvořil ani úplné obsazení lůžek na ARO s ventilací. Další část lůžek byla v rezervě, ale většinu hospitalizovaných tvořili pacienti potřebující hospitalizaci z jiných důvodů. A ty důvody byly naléhavé, protože všechna elektivní péče se pochopitelně odkládala. Všechny následky odložené péče nejsou vyřešeny dodnes. V neodkladné péči byly náhlé příhody, porody, neodkladná onkologická chirurgie, úrazy a jiné těžší zdravotní problémy.

MVDr. Václav Fejt

03/21, Diagnostický obor, Infekční onemocnění, Ročník 2021


Validace použití samoodběrové soupravy GARGTEST pro provedení testu cobas® SARS-CoV-2 Roche

2. listopadu 2021

Validace použití samoodběrové soupravy GARGTEST pro provedení testu cobas® SARS-CoV-2 Roche

Rozšíření nákazy SARS-CoV-2 a postupné vyhlášení epidemie a nouzového stavu představovalo zcela nový druh výzvy pro celý zdravotnický systém v ČR a jednotlivá zdravotnická zařízení. Ústřední vojenská nemocnice – Vojenská fakultní nemocnice Praha (dále jen ÚVN) ihned po vyhlášení nouzového stavu dne 12. března 2020 se již v sobotu 13. března 2020 zřízením odběrového místa aktivně zapojila do systému testování a screeningu infekce SARS-CoV-2. Nafukovací stan postavený v areálu ÚVN pro odběry nazofaryngeálních stěrů se tak stal jedním z prvních podobných testovacích míst v ČR.

plk. MUDr. Miloš Bohoněk, Ph.D., Ing. Ludmila Landová, Ph.D.

03/21, Diagnostický obor, Digitální diagnostika, Infekční onemocnění, Ročník 2021


GDF-15 v kardiologii

2. listopadu 2021

GDF-15 v kardiologii

GDF-15 (Growth Differentiation Factor 15) je protein, který se fyziologicky vyskytuje v nízkých koncentracích v řadě tkání a orgánů včetně jater, ledvin, srdce nebo plic. Hladiny GDF-15 stoupají v odpovědi na přítomnost zánětu, hypoxii, poškození tkáně, nádorové bujení nebo při postižení myokardu. Zvýšené koncentrace cirkulujícího GDF-15 jsou spojeny s nárůstem mortality u nemocných s akutními koronárními syndromy, fibrilací síní nebo srdečním selháním. Vyšší hladiny GDF-15 mohou být prediktorem i dalších komplikací akutních koronárních syndromů, včetně krvácení, rizika recidivy infarktu nebo rozvoje srdečního selhání. Hodnoty GDF-15 jsou také spojeny s odhadem rizika krvácivých komplikací antikoagulační léčby u nemocných s fibrilací síní. Role GDF-15 jako biomarkeru v kardiologii není však pevně stanovena. V současné době je publikováno značné množství studií, které hledají význam GDF-15 u celého spektra kardiovaskulárních onemocnění.

doc. MUDr. Štěpán Havránek, Ph.D.

03/21, Diagnostický obor, Kardiologie, Ročník 2021


Roche Dialog přináší Rozcestník

1. listopadu 2021

Roche Dialog přináší Rozcestník

Pro lepší orientaci na portálu DiaLog jsme pro vás připravili novou e-službu s názvem „Rozcestník“. S její pomocí máte přehled o tom, co jednotlivé e-služby nabízejí, a rychleji se dostanete k potřebným informacím.

Ing. Mgr. Barbora Motlová

03/21, Ročník 2021


Skórovací systém CLIP: Odhad mortality u kardiogenního šoku po AIM

1. listopadu 2021

Skórovací systém CLIP: Odhad mortality u kardiogenního šoku po AIM

Skórovací systémy pomáhají odhadnout prognózu konkrétního nemocného a lépe řídit jeho léčbu. Řada z nich využívá multimarkerového přístupu, kdy použití kombinace několika markerů poskytuje silnější prediktivní hodnotu než pouze hodnota jednoho parametru. Příkladem může být nově vyvinutý skórovací systém CLIP, který byl recentně letos v červnu popsán v časopise European Heart Journal1 a který zahrnoval cystatin C, laktát, interleukin-6 a NT-proBNP. Cílem studie byl prognostický odhad třicetidenní mortality nemocných s kardiogenním šokem po akutním infarktu myokardu (AIM).

MUDr. Tereza Rádl

03/21, Diagnostický obor, Kardiologie, Ročník 2021


Výměna hlavních analyzátorů na Oddělení klinické biochemie Fakultní Thomayerovy nemocnice

1. listopadu 2021

Výměna hlavních analyzátorů na Oddělení klinické biochemie Fakultní Thomayerovy nemocnice

Na jaře roku 2020 se celý svět výrazně změnil vlivem pandemie způsobené koronavirem SARS-CoV-2. Kromě této katastrofy se v tomtéž období začal měnit mikrosvět Oddělení klinické biochemie Fakultní Thomayerovy nemocnice (OKB FTN), a to zahájením přípravy výměny hlavních analyzátorů. Dosavadní technika postupně dosluhovala, smlouvy nemilosrdně končily. Vědomi si kruciální důležitosti analyzátorů, na kterých se bude měřit naprostá většina požadavků klientů OKB FTN, věnovali jsme již časově i personálně náročné přípravě zadání výběrového řízení maximální úsilí. Z mnoha dostupných zdrojů jsme sbírali informace o parametrech, základních odlišnostech, výhodách a nevýhodách jednotlivých systémů na trhu, poctivě jsme navštívili řadu laboratoří disponujících různými analyzátory. Zvažovali jsme důkladně, zda poprvé v historii OKB FTN nezačneme pracovat také s preanalytickou linkou a nám dosud neznámým middlewarem. Řešili jsme statické a stísněné prostorové dispozice centrální laboratoře a možnosti stavebních úprav. Začali jsme formulovat požadavky a zadávací dokumentaci, jež následně v konzultacích s právním oddělením a oddělením přístrojové techniky ještě mnohokrát změnila podobu. Finální zadání bylo zveřejněno 27. 2. 2020, cca po roce intenzivní přípravy

MUDr. Klára Bořecká

03/21, Centrální laboratoř, Infekční onemocnění, Ročník 2021, Řešení pro centrální laboratoře


Protein S100B a perinatální asfyxie

1. listopadu 2021

Protein S100B a perinatální asfyxie

Asfyxií rozumíme přerušení dodávky kyslíku do organismu. Perinatální asfyxie je způsobená hypoxií plodu, ke které došlo v děloze před porodem nebo během porodu. Následkem toho vzniká hypoxémie, hyperkapnie a metabolická acidóza. Tyto změny vedou k hypoxicko-ischemické encefalopatii a dle rozsahu může dojít k rozvoji dětské mozkové obrny a dalších trvalých poruch funkce mozku. Časné stanovení prognózy u novorozenců s hypoxicko-ischemickou encefalopatií je obtížné. K základním úkonům mimo jiné patří zhodnocení neurologického stavu novorozence, aEEG a laboratorních parametrů včetně proteinu S100B. A právě protein S100B se jeví jako rychlý, senzitivní a specifický neurobiomarker v hodnocení tíže perinatální asfyxie a v predikci psychomotorického vývoje.

MUDr. Vojtěch Bodnár, MUDr. Anna Baštan

03/21, Perinatologie, Porodnictví, Ročník 2021


Rezistence a nadužívání ATB

1. listopadu 2021

Rezistence a nadužívání ATB

Infekční onemocnění provázela lidstvo po celou dobu jeho existence, protože mikroorganismy zde byly dříve než vyšší živočichové a s největší pravděpodobností tu budou i po nás.

MUDr. Václava Adámková, Ph.D.

03/21, Infekční onemocnění, Ročník 2021


V barvách nové doby aneb Roche sympozium 2021

1. listopadu 2021

V barvách nové doby aneb Roche sympozium 2021

Sympozium společnosti Roche je pravidelná dvoudenní akce pro vedoucí pracovníky laboratoří. Jejím cílem je představit novinky v portfoliu výrobků a služeb a také vytvořit prostor ke vzájemné diskusi nad technickou i klinickou problematikou. Letos přišlo s podtitulem „V barvách nové doby“. Metafora skrývá několik symbolických významů. Co vše tedy představuje?

Mgr. Anežka Hucíková

03/21, Ročník 2021


Prokalcitonin při rozhodování o léčbě antibiotiky (ATB) (redakční příspěvek)

1. listopadu 2021

Prokalcitonin při rozhodování o léčbě antibiotiky (ATB) (redakční příspěvek)

Stanovení hladin prokalcitoninu (PCT) umožňuje rychlou a spolehlivou diagnostiku systémových bakteriálních infekcí.

Redakce Labor Aktuell

03/21, Infekční onemocnění, Intenzivní péče, Primární péče, Ročník 2021


Co přinášejí nová ESC guidelines 2021 pro diagnostiku a léčbu srdečního selhání?

1. listopadu 2021

Co přinášejí nová ESC guidelines 2021 pro diagnostiku a léčbu srdečního selhání?

Evropská kardiologická společnost (ESC) představila na svém letošním sjezdu aktualizovaná mezinárodní doporučení pro diagnostiku a léčbu akutního a chronického srdečního selhání.1 Předchozí guidelines byla zveřejněna v roce 2016. Od té doby došlo na poli srdečního selhání k publikaci celé řady významných klinických studií a pokračuje trend jeho členění na více nozologických jednotek, především podle míry zachování ejekční frakce levé komory (LVEF). Samotná doporučení jsou zaměřená spíše na diagnostiku a léčbu, nikoliv na prevenci, která je akcentovaná v jiných ESC dokumentech. Níže přinášíme shrnutí závěrů nových doporučení pro diagnostiku srdečního selhání a přidružených komorbidit s důrazem na aktualizované poznatky.

MUDr. Tereza Rádl

03/21, Diagnostický obor, Hepatologie, Kardiologie, Ročník 2021


Autoři
...

RNDr. Martin Novák


LAB KM s.r.o. – Laboratoř klinické biochemie a hematologie, Kroměříž
...

MUDr. Lenka Helmová


Centrálny laboratórny komplex – Pracovisko klinickej mikrobiológie, Fakultná nemocnica s poliklinikou F. D. Roosevelta, Nám. L. Svobodu 1, 975 17 Banská Bystrica
...

MUDr. Petr Šonka


SPL ČR, U Hranic 3221/16, 100 00 Praha 10
Vyhledáváte ve všech kategoriích
Diagnostický obor
Analýza moči Centrální laboratoř Digitální diagnostika Hemostáza a koagulace IT řešení a konzultační služby Klinická chemie a imunochemie Molekulární diagnostika POCT Řešení pro centrální laboratoře Sebetestování Sekvenování Tkáňová diagnostika
Klinický obor
Dietologie Endokrinologie Genetika Geriatrie Gynekologie Hematologie Hepatologie Histologie Infekční onemocnění Intenzivní péče Kardiologie Klinická biochemie Neonatologie Neurologie Onkologie Patologie Perinatologie Personalizovaná medicína Porodnictví Prevence Primární péče Transfuziologie Transplantologie
Ročník
Ročník 2014 Ročník 2015 Ročník 2016 Ročník 2017 Ročník 2018 Ročník 2019 Ročník 2020 Ročník 2021 Ročník 2022

Diagnostický obor
Analýza moči Centrální laboratoř Digitální diagnostika Hemostáza a koagulace IT řešení a konzultační služby Klinická chemie a imunochemie Molekulární diagnostika POCT Řešení pro centrální laboratoře Sebetestování Sekvenování Tkáňová diagnostika
Klinický obor
Dietologie Endokrinologie Genetika Geriatrie Gynekologie Hematologie Hepatologie Histologie Infekční onemocnění Intenzivní péče Kardiologie Klinická biochemie Neonatologie Neurologie Onkologie Patologie Perinatologie Personalizovaná medicína Porodnictví Prevence Primární péče Transfuziologie Transplantologie
Ročník
Ročník 2014 Ročník 2015 Ročník 2016 Ročník 2017 Ročník 2018 Ročník 2019 Ročník 2020 Ročník 2021 Ročník 2022

Nebyly nalezeny žádné články.
Zadejte hledaná slova a/nebo zvolte kategorii, která vás zajímá.