15. září 2020
Porovnání dvou analytických metod stanovení neurodegenerativních markerů (beta-amyloid, celkový a fosforylovaný tau protein)Stanovení biomarkerů β-amyloidu 1-42 (Ab42), celkového tau proteinu (T-Tau) a fosforylovaného tau proteinu 181 ( P-Tau) je využíváno v rámci diferenciální diagnostiky neurodegenerativních onemocnění, zvláště Alzheimerovy choroby (Alzheimer's disease, AD). Cílem naší práce bylo porovnání neurodegenerativních markerů dvěma typy diagnostických souprav.
RNDr. Pavlína Kušnierová, Ph.D., Ing. František Všianský
Diagnostický obor, Digitální diagnostika, Histologie, Klinická biochemie, Klinická chemie a imunochemie, Klinický obor, Molekulární diagnostika, Neurologie, Patologie, Prevence
15. září 2020
Interleukin-6 v čase koronaviruNový typ koronaviru (SARS-CoV-2), který způsobuje onemocnění COVID-19, dramaticky zahýbal v podstatě všemi sférami lidské činnosti. Ačkoliv většina nakažených zaznamenává jen mírný průběh, u části nemocných je nutná hospitalizace, respektive hospitalizace na jednotce intenzivní péče (JIP) s poměrně vysokou mortalitou. Těžkou formu COVID-19 často provází imunologicky vyvolaná patologie, známá pod pojmem cytokinová bouře, případně syndrom z uvolnění velkého množství cytokinů.
MUDr. Tereza Rádl
Diagnostický obor, Infekční onemocnění, Klinická biochemie, Klinická chemie a imunochemie, Molekulární diagnostika, Onkologie, Patologie
15. září 2020
Alzheimerova chorobaNásledující články jsou zaměřeny na onemocnění, které je v současné době stále častěji skloňováno. Jedná se o Alzheimerovu chorobu (Alzheimer's disease, AD).
Redakce Labor Aktuell
Diagnostický obor, Digitální diagnostika, Klinická biochemie, Klinická chemie a imunochemie, Klinický obor, Molekulární diagnostika, Neurologie, Patologie
15. září 2020
Informační příručka ke COVID-19Informační příručka ke COVID-19, ze které jsou převzaty následující texty, je publikovaná na webových stránkách IFCC (Mezinárodní federace klinické chemie a laboratorní medicíny, https://www.ifcc.org/ifcc-news/2020-03-26-ifcc-information-guide-on-covid-19/). Českou verzi příručky publikovala na svých stránkách Česká internistická společnost ČLS JEP se svolením IFCC.
Redakce Labor Aktuell
Centrální laboratoř, Diagnostický obor, Infekční onemocnění, Klinická biochemie, Klinická chemie a imunochemie, Klinický obor, Molekulární diagnostika, Patologie, Prevence, Řešení pro centrální laboratoře
15. září 2020
Komplexní management preeklampsieČlánek popisuje poslední poznatky etiopatogeneze formování placenty a zásadní úlohu vzájemného vztahu angiopoetinů a angiostatinů. Průkazné nízké koncentrace angiopoetinu PlGF spolu s patologickými průtoky v uterinních arteriích na konci I. trimestru selektují skupinu těhotných žen s vyšším rizikem pozdějšího vzniku preeklampsie.
doc. MUDr. Tomáš Binder, CSc.
Diagnostický obor, Gynekologie, Klinická biochemie, Klinická chemie a imunochemie, Klinický obor, Molekulární diagnostika, Neonatologie, Patologie, Perinatologie, Porodnictví, Prevence
20. ledna 2020
Optimalizovaná metoda Dual ISH v detekci amplifikace genu ERBB2 u karcinomu prsu a žaludkuVážení čtenáři, metodika in situ hybridizace s detekcí stříbrem (SISH), kterou provozujeme v rutinní histopatologické diagnostice laboratoří molekulární patologie, byla v uplynulém roce optimalizována. V následujícím textu vás chceme stručně informovat o změnách, ke kterým došlo.
MUDr. Tomáš Rozkoš, Ph.D.
Diagnostický obor, Genetika, Histologie, Molekulární diagnostika, Patologie
20. ledna 2020
Rizika a důsledky lékové kardiotoxicityKromě toho, že přibývá pacientů s nádorovým onemocněním, roste také počet osob, které se s onkologickým onemocněním léčí dlouhodobě nebo se z něj vyléčili. Dohromady se jen v ČR jedná o více než 560 000 lidí. To samozřejmě klade vysoké nároky na zdravotnický systém, neboť tyto osoby je třeba dále sledovat.
MUDr. Tereza Rádl
Diagnostický obor, Kardiologie, Klinická biochemie, Onkologie, Patologie, Prevence
20. ledna 2020
Možnosti laboratorní diagnostiky novorozenecké sepseNeonatologie zaznamenala za poslední desetiletí obrovský pokrok, a to převážně v péči o předčasně narozené novorozence. Co však zůstává stále palčivým problémem a tématem mnoha výzkumných skupin, je novorozenecká sepse. Péče o předčasně narozené novorozence se soustřeďuje do perinatologických center (v ČR 12), je to tedy okruh velmi úzký.
MUDr. Anna Baštan, RNDr. Jitka Prošková
Diagnostický obor, Hematologie, Infekční onemocnění, Klinická biochemie, Klinická chemie a imunochemie, Klinický obor, Molekulární diagnostika, Neonatologie, Patologie, Perinatologie, Porodnictví, Prevence
20. ledna 2020
CINtec® Plus – příspěvek k přesnější diagnostice karcinomu cervixuScreening karcinomu děložního čípku metodou PAP (barvení cytologických stěrů podle Papanicolaoua) významně přispěl ke snížení incidence tohoto onemocnění, nicméně tento karcinom je stále 3. nejčastější rakovinou u žen na světě.
RNDr. Milan Richter
Diagnostický obor, Digitální diagnostika, Gynekologie, Histologie, Infekční onemocnění, Klinická biochemie, Klinická chemie a imunochemie, Molekulární diagnostika, Patologie, Prevence
20. ledna 2020
Preeklampsie – zkušenosti s vyšetřováním sFLT-1 a PlGF na GPK FN PlzeňPreeklampsie je závažné onemocnění vyskytující se jen v těhotenství. Preeklampsie je definována arteriální hypertenzí nad 140/90 mmHg, objevenou po 20. týdnu těhotenství, s přidruženou proteinurií nad 300 mg za den. Důležité je na toto onemocnění myslet u každého těhotenství, protože výrazně zvyšuje mateřskou i neonatální morbiditu a mortalitu.
MUDr. Michal Kozerovský
Diagnostický obor, Klinická biochemie, Klinický obor, Molekulární diagnostika, Neonatologie, Patologie, Perinatologie, Porodnictví, Prevence
29. prosince 2019
cobas® Liat® systém PCR diagnostika v ambulanci lékařeVirová onemocnění dýchacích cest, která jsou běžná během chřipkové sezony, mohou způsobit závažné komplikace, zejména u malých dětí a starších dospělých s oslabeným imunitním systémem. Respirační syncytiální virus (RSV) je nejčastější příčinou dětské akutní infekce dolních cest dýchacích (LRTI), která způsobuje u dětí více než 60 procent akutního LRTI a více než 80 procent u kojenců do 1 roku věku. Test pro detekci nukleové kyseliny cobas® Influenza A/B a RSV na systému cobas® Liat® je založen na principu polymerázové řetězové reakce (PCR), která detekuje a diferencuje chřipku A, chřipku B a RSV za 20 minut.
Ing. Michaela Madleňáková
Diagnostický obor, Digitální diagnostika, Klinická biochemie, Klinická chemie a imunochemie, Molekulární diagnostika, Patologie, Prevence, Primární péče
1. září 2019
Nový pomocník pro laboranty – skripta pro IHC praxiNa podzim loňského roku naše brněnská histopatologická laboratoř MDgK - plus, spol. s r.o., s podporou firmy Roche s.r.o. významně přispěla k edukaci histopatologických laborantek vydáním skript ZÁKLADNÍ IMUNOHISTOCHEMICKÉ METODY. Autorkami skript jsou laborantky z naší laboratoře MDgK - plus, spol. s r.o., Dana Střítecká a Lucie Jeřábková, Dis., obě s mnoholetými, bohatými a hlavně praktickými zkušenostmi v této oblasti.
PharmDr. Aleš Zima, Ph.D.
Diagnostický obor, Histologie, Klinický obor, Molekulární diagnostika, Onkologie, Patologie, Tkáňová diagnostika
24. ledna 2019
Využití in situ hybridizace s detekcí stříbrem (SISH) v rutinní histopatologické diagnostice v laboratořích molekulární patologieIn situ hybridizace (ISH) je metoda molekulárně cytogenetická, která je hojně využívána mimo jiné také v laboratořích molekulární patologie. Základním principem této metody, jak již z názvu vyplývá, je hybridizace, tedy párování denaturovaného vlákna vyšetřované DNA s „umělým“ krátkým značeným úsekem nukleové kyseliny, který se nazývá sonda.
MUDr. Tomáš Rozkoš, Ph.D.
Klinický obor, Molekulární diagnostika, Onkologie, Patologie
24. srpna 2018
Různé způsoby sušení tkáňových řezů pro imunohistochemické vyšetřeníSušení/zapékání tkáňových řezů (v anglické terminologii jsou používány výrazy „airdrying“ a „baking“) je důležitým krokem standardního imunohistochemického vyšetření. Přesto, že je tento krok velmi jednoduchý, významně ovlivňuje konečný výsledek.
MUDr. Petra Kašparová, Ph.D.
Diagnostický obor, Histologie, Klinický obor, Patologie, Tkáňová diagnostika
24. dubna 2018
VENTANA DP 200Nový typ skeneru mikroskopických preparátů, který poskytuje patologům nové možnosti v diagnostice, dokumentaci, archivaci a výuce.
RNDr. Milan Richter
Diagnostický obor, Histologie, IT řešení a konzultační služby, Klinický obor, Onkologie, Patologie, Tkáňová diagnostika
24. ledna 2018
Zavedení fluorescenční imunohistochemie pomocí manuální metodiky a automatu BMK Ultra na pracovišti MDgK-plusImunohistochemie (IHC) začala pronikat do lidského povědomí během čtyřicátých let dvacátého století. Jedná se o jednu z modernějších metod vycházející z histochemie, která vznikala přibližně od třicátých let dvacátého století. Cílem IHC je lokalizovat a identifikovat chemické látky ve tkáních na histologické nebo cytologické úrovni.
Dana Střítecká, doc. MUDr. Josef Feit, CSc., Lucie Jeřábková, DiS., MUDr. Jarmila Klusáková, PhD., RNDr. Jaroslav Loucký, PharmDr. Aleš Zima, Ph.D.
Diagnostický obor, Histologie, Klinický obor, Molekulární diagnostika, Onkologie, Patologie, Tkáňová diagnostika
24. srpna 2017
Duální imunohistochemické barvení pomocí BenchMark ULTRA na pracovišti MDgK-plusDuální barvení v imunohistochemii bylo používáno při manuálním zpracování již v době, kdy barvicí automaty byly teprve ve smělých snech vědců.
Dana Střítecká, Lucie Jeřábková, DiS., PharmDr. Aleš Zima, Ph.D., doc. MUDr. Josef Feit, CSc., RNDr. Jaroslav Loucký, Markéta Slámová, Kateřina Svozilová, Lenka Svobodová
Diagnostický obor, Intenzivní péče, Klinická biochemie, Klinický obor, Patologie, Tkáňová diagnostika
24. dubna 2017
ACTIN SMOOTH MUSCLE SMA SP171 koncentrát v barvicím automatu pro imunohistochemii Ventana BenchMark UltraPatologie je věda o nemocech, jejich příčinách, mechanismech, diagnostice, vývoji, komplikacích. Patologie slouží živým, napomáhá jiným oborům medicíny stanovit správnou diagnózu a nastínit směr léčby. Neslouží jen k pitvám zemřelých, což je přes strmý rozvoj tohoto oboru stále převažující názor veřejnosti…
MUDr. Kateřina Musilová, Renata Krátká, Lucie Škrháková, Petra Večeřová
Histologie, Intenzivní péče, Klinický obor, Molekulární diagnostika, Patologie, Tkáňová diagnostika
24. ledna 2017
„A jak poznáte, co mu je?“Tak tato otázka mě trápila na počátku mé mise do keňské a tak trochu i české nemocnice v Itibu. Mise, od které už navždy budu mít dvě laboratoře – tu svoji českou parazitologickou a svoji keňskou, kde jsem biochemikem, hematologem, mikrobiologem, virologem a parazitologem v jedné osobě.
RNDr. Lenka Richterová
Diagnostický obor, Infekční onemocnění, Intenzivní péče, Klinická chemie a imunochemie, Patologie, POCT, Primární péče
1. října 2016
Zkušenosti se stanovením SCCA v naší laboratořiSCCA je glykoprotein s molekulovou hmotností 42 kDa, který lze detekovat imunohistochemicky v dlaždicovém epitelu plic, vulvy, exocervixu, jícnu a kůže. SCCA byl studován ve spinocelulárních malignitách, včetně malignit plic, děložního hrdla, jícnu, hlavy a krku, análního kanálu a kůže. Pokročilejší stadia nádorů jsou asociována s vyššími hladinami SCCA, zejména u karcinomu plic a děložního hrdla, a uvádí se, že výsledky sériových měření tohoto antigenu mohou pomoci při posuzování návratu onemocnění a také reziduálního onemocnění po terapii a odpovědi na léčbu.
Ing. Pavla Eliášová, MUDr. Dagmar Partlová, RNDr. Zdeněk Kubíček
Centrální laboratoř, Diagnostický obor, Intenzivní péče, Klinická biochemie, Klinická chemie a imunochemie, Molekulární diagnostika, Patologie
24. dubna 2015
Vyhodnocení výkonnostních parametrů automatické močové linky cobas® 6500Automatická močová linka cobas® 6500 je srdcem portfolia výrobků Roche v oblasti močové analýzy. Představuje spojení dvou modulů – analyzátoru močových proužků (cobas u 601) a analyzátoru sedimentu (cobas u 701). Oba přístroje mohou pracovat samostatně nebo v kombinaci pod označením cobas® 6500 pro oblast UWA (Urine Work Area).
Ing. Hana Ferdová
Analýza moči, Diagnostický obor, Klinická biochemie, Klinická chemie a imunochemie, Molekulární diagnostika, Patologie, Prevence
31. ledna 2015
Jak používat markery autoimunitních onemocnění štítné žlázy?Štítnou žlázu se všemi na ní závislými systémy postihuje celá řada častých onemocnění a syndromů. Přestože je fyziologie štítné žlázy dobře známá a diferenciální diagnostika jejích onemocnění zavedená, existuje velké množství výjimek a záludností, kvůli nimž je určení správné diagnózy stále ještě náročným úkolem.
Ing. Igor Klimíček, MBA
Diagnostický obor, Endokrinologie, Klinická chemie a imunochemie, Klinický obor, Patologie
24. ledna 2015
Studie PROGNOSIS - Krok směrem k predikci poruch placentaceCílem mezinárodní studie PROGNOSIS bylo zjistit, zda krevní testy mohou nejen diagnostikovat, ale i krátkodobě predikovat závažné těhotenské patologie způsobené poruchami placentace. První velmi povzbudivé výsledky byly zveřejněné vloni v prosinci na prestižním kongresu COGI v Paříži.
MUDr. Olga Bálková
Diagnostický obor, Digitální diagnostika, Gynekologie, Klinická biochemie, Molekulární diagnostika, Patologie, Perinatologie, Prevence
24. listopadu 2014
Když jde o minuty… Diagnostika akutního infarktu myokardu za jednu hodinu díky high sensitivity troponinu T od RocheAkutní infarkt myokardu je typickým příkladem diagnózy, kdy čas pracuje proti nemocným. Každých třicet minut zpoždění mezi začátkem příznaků onemocnění a léčbou zvyšuje riziko jednoroční mortality nemocných o 7,5 procenta.
MUDr. Olga Bálková
Diagnostický obor, Digitální diagnostika, Kardiologie, Molekulární diagnostika, Patologie
24. listopadu 2014
Imunochemické stanovení Elecsys® Syphilis a zpětná vazba napříč odbornostmiV prvním kvartálu tohoto roku byl uveden test pro stanovení celkových protilátek proti Treponema pallidum v lidském séru a plazmě na všech platformách založených na měřicím principu elektrochemiluminiscence, tedy na systémech Elecsys® 2010, Modular® ANALYTICS
RNDr. Pavlína Šorfová
Centrální laboratoř, Diagnostický obor, Digitální diagnostika, Klinická biochemie, Klinická chemie a imunochemie, Molekulární diagnostika, Patologie, Prevence
24. srpna 2014
Klinický význam kvantitativního stanovení HBsAgInfekční hepatitida B je stále celosvětovým problémem, virem hepatitidy B je infikováno asi 400 milionů osob na celém světě, nejvíce v Asii, Africe a na Středním východě. Správná a rychlá diagnostika onemocnění a adekvátní terapie jsou důležité pro prognózu pacienta, především v případě přechodu hepatitidy B do chronické formy. V posledních letech se ukazuje, že kvantitativní stanovení HBsAg společně s vyšetřením HBV DNA je přínosem nejen pro určení prognózy pacienta, ale také pro správné vedení terapie chronické hepatitidy B.
MUDr. Janka Franeková, Ph.D., MUDr. Soňa Fraňková
Diagnostický obor, Hepatologie, Infekční onemocnění, Molekulární diagnostika, Patologie, Prevence
24. dubna 2014
HPV testování zachrání životPrestižní časopis Lancet přinesl v únoru analýzu čtyř evropských randomizovaných klinických studií, které hodnotily účinnost screeningu karcinomu děložního hrdla založeného na cytologii, nebo testování HPV v prevenci výskytu invazivního cervikálního karcinomu: „Efficacy of HPV-based screening for prevention of invasive cervical cancer: follow-up of four European rando-mised controlled trials“. Prvním autorem této práce je známý specialista na tuto problematiku, Guglielmo Ronco z Centra pro epidemiologii a prevenci zhoubných nádorů v italském Turíně.
MUDr. Olga Bálková
Diagnostický obor, Gynekologie, Infekční onemocnění, Klinická biochemie, Klinická chemie a imunochemie, Molekulární diagnostika, Onkologie, Patologie, Prevence
24. dubna 2014
HIV-2: opomíjený chudý příbuzný?Na začátek mého zamyšlení nad virem HIV mi dovolte předestřít, že cílem pojednání je rozvinout odbornou diskusi na dané téma, nikoli klást si za cíl edukaci odborníků z řad čtenářů. Přesto bych ráda začala troškou faktického rozjímání, které je pro další úvahy nezbytné.
RNDr. Pavlína Šorfová
Diagnostický obor, Infekční onemocnění, Klinická chemie a imunochemie, Molekulární diagnostika, Patologie, Prevence
Vystudoval 1. LF UK v Praze a po promoci absolvoval několikaměsíční stáže v oboru tropická medicína a HIV/AIDS v Brazílii a Egyptě. V letech 1999–2005, 2015 a 2018 působil v projektech organizací Médecins Sans Frontières (Lékaři bez hranic), OSN a Královské australské chirurgické společnosti na Východním Timoru, Srí Lance, v Libéri ...
Absolvent FVL UK v Praze 1980, obor Všeobecné lékařství, atestace z lékařské mikrobiologie II. stupně 1998, licence ČLK pro vedoucího lékaře-primáře 2000, CSc., v oboru Genetika 2001, školitel PGS v doktorském studijním programu FBMI.
Ústav imunologie a mikrobiologie 1. LF UK a VFN, Ústav lékařské biochemie a laboratorní diagnostiky VFN v Praze, Katedra zdravotnických oborů a ochrany obyva ...
Od roku 1983 pracuje jako lékařka v laboratořích specializovaných na klinickou biochemii a hematologii, od roku 1989 na pozici lékařky vedoucí laboratoře různých úrovní. V době postgraduálního vzdělávání absolvovala tři zahraniční pobyty v mezinárodních lékařských vzdělávacích centrech (Drážďany, Adelaide, Chicago). Původní specializaci v klinické biochemii II. stupně si velmi záhy rozšířila o i ...