13. září 2021
Jak najít vhodného účastníka klinického hodnoceníV období od ledna do září 2020 jsme měli možnost si v Masarykově onkologickém ústavu vyzkoušet nové programy zabývající se vyhledáváním vhodných pacientů do klinických studií. S našimi poznatky bychom vás rádi seznámili v následujících řádcích.
Mgr. Hana Blahynková
01/21, Diagnostický obor, Klinická biochemie, Klinický obor, Molekulární diagnostika, Onkologie, Ročník 2021
13. září 2021
COVID speciál, komiks o precizní onkologii a neuromyelitis optica – objevte novinky na portále mojemedicina.czUž rok se potýkáme s pandemií COVID-19. Věříme, že díky účinné léčbě a očkování budeme moci zase brzy žít beze strachu. Mnoho lidí však bojuje s nevyléčitelnými a těžkými chorobami celý život.
Mgr. Veronika Bačová
01/21, Neurologie, Onkologie, Personalizovaná medicína, Ročník 2021
13. září 2021
Foundation MedicineDiagnostická divize společnosti Roche již řadu let nabízí ucelená řešení pro lokální laboratoře. Někdy však může být výhodnější některé služby outsourcovat namísto vytvářet složitá lokální řešení, která by se ve svém nízkém objemu nevyplatila.
Ing. Thomas Poláček
01/21, Diagnostický obor, Genetika, Klinická biochemie, Molekulární diagnostika, Onkologie, Patologie, Ročník 2021
13. září 2021
Plicní karcinom a význam multidisciplinárního týmuPlicní karcinom je značně heterogenní onemocnění. Plicní karcinomy velmi zjednodušeně dělíme podle biologického chování, histologického typu a subtypu. Pro praxi má stále ještě význam dělení na skupinu malobuněčných karcinomů (20–25 %) a skupinu nemalobuněčných karcinomů (přibližně 75–80 %), neboť z jejich rozdílných biologických vlastností vyplývá i rozdílný přístup k léčbě.
MUDr. Markéta Černovská
01/21, Histologie, Klinická biochemie, Klinický obor, Molekulární diagnostika, Onkologie, Patologie, Ročník 2021, Tkáňová diagnostika
13. září 2021
Chladicí čepice pro redukci výskytu chemoterapií indukované alopecieChemoterapie je nedílnou součástí managementu pacientek s onkologickou diagnózou. Přestože bylo v rámci odstraňování nežádoucích účinků chemoterapie dosaženo v poslední době významných úspěchů, léčba chemoterapií indukované alopecie (CIA) zůstává stále terapeutickým problémem, který je spojen se zhoršením tolerance onkologické léčby a celkové kvality života.
Ing. Veronika Cibulková
01/21, Diagnostický obor, Gynekologie, Klinická biochemie, Onkologie, Ročník 2021
13. září 2021
Projekt Discover Personalized HealthcareV současné době jsme svědky prudkého rozvoje personalizace zdravotní péče. Narůstající množství dat o pacientovi a jeho onemocnění klade významné nároky na správnou analýzu těchto dat a implementaci výsledků této analýzy do rozhodování v klinické praxi.
Mgr. Pavel Vondrys
01/21, Genetika, Klinická biochemie, Klinický obor, Molekulární diagnostika, Personalizovaná medicína, Ročník 2021, Sekvenování
13. září 2021
Roche Diagnostics přechází na IVDR – stav v únoru 2021Společnost Roche Diagnostics s hrdostí oznamuje, že nedávno dosáhla velmi důležitého milníku v oblasti dodržování předpisů IVDR: Od společnosti TÜV-SÜD obdržela první „certifikát systému managementu kvality EU (IVDR)“, čímž bylo schváleno více než 700 katalogových čísel pro oblast sérologie a portfolia laboratorní koagulace.
Jana Týnská
01/21, Diagnostický obor, Ročník 2021, Řešení pro centrální laboratoře
13. září 2021
Digitální patologie RocheDigitální patologie Roche pomáhá patologům stanovit přesnou diagnózu a podporuje budoucnost personalizované zdravotní péče prostřednictvím inovativních řešení v oblasti digitalizace procesů v patologii.
Redakce Labor Aktuell
01/21, Diagnostický obor, Digitální diagnostika, Histologie, Klinická biochemie, Klinická chemie a imunochemie, Molekulární diagnostika, Ročník 2021, Řešení pro centrální laboratoře
13. září 2021
Glykovaný hemoglobin v klinické praxi 2020Poruchy glukózové homeostázy podmiňující vzestup glykemie nad fyziologické rozmezí vedly od původního zjištění k potřebě hodnocení koncentrace glukózy v tělesných tekutinách. Zpočátku se jednalo o moč jako nejdostupnější zdroj informace. Přítomnost glukózy se prokazovala orientačně testovacími proužky a vedle toho kvantitativně polarimetricky.
prof. MUDr. Jan Škrha, DrSc.
01/21, Analýza moči, Diagnostický obor, Klinická biochemie, Klinický obor, Molekulární diagnostika, Prevence, Ročník 2021
13. září 2021
Nové funkce portálu DiaLogPro snazší orientaci na portálu DiaLog byly v průběhu ledna pro registrované uživatele spuštěny dvě nové funkce, které umožní rychleji najít potřebné informace. Jedná se o možnost označit oblíbené e-služby, případně si i vytvořit různé skupiny e-služeb na základě osobních preferencí.
Ing. Mgr. Barbora Motlová
01/21, Centrální laboratoř, IT řešení a konzultační služby, Ročník 2021, Řešení pro centrální laboratoře
13. září 2021
(R)evoluce v přístupu a léčbě pacientů s karcinomem plicNádory plic a průdušek jsou heterogenní skupinou nádorů, které vyrůstají z průdušnice, velkých průdušek, průdušinek, nebo i plicních sklípků a plicní tkáně. Většina nádorů plic a průdušek je zhoubná.
MUDr. Ivana Nosková
01/21, Diagnostický obor, Histologie, Klinický obor, Onkologie, Patologie, Ročník 2021, Tkáňová diagnostika
13. září 2021
Jak NAVIFY a technologie mohou pomoci onkologickému pacientovi během pandemie COVID-19Pravděpodobně každá země na světě nyní čelí omezením způsobeným virem SARS-CoV-2. Vzhledem ke způsobu přenosu tohoto viru je doporučeno dodržovat sociální distanci. Toto opatření se dotýká nás všech, nevyjímaje onkologických pacientů a jejich lékařů.
Ing. Jaroslav Vohánka, Ph.D., MBA
01/21, Centrální laboratoř, Diagnostický obor, Genetika, Klinický obor, Onkologie, Ročník 2021
13. září 2021
Rozšíření portfolia klinickochemických metod – metody NGAL, kalprotektin, volné lehké řetězce kappa (κ) a lambda (λ), α1-mikroglobulinV průběhu minulého roku přibyly do portfolia klinickochemických metod nové, patřící do skupiny specifických proteinů, která v poslední době zažívá rozvoj.
RNDr. Dana Sichertová, Ph.D.
01/21, Centrální laboratoř, Diagnostický obor, Genetika, Klinická biochemie, Klinická chemie a imunochemie, Klinický obor, Ročník 2021, Řešení pro centrální laboratoře
13. září 2021
Výsledky zkušební analýzy přístroje cobas z 480Tromboembolická nemoc (TEN) je multifaktoriální onemocnění, kdy je při hodnocení rizika trombofilie významné i určení molekulárně genetických znaků. Z nich mají nejzásadnější klinický význam stanovení mutace FV Leiden (1691G>A) a mutace genu pro protrombin (20210G>A).
doc. MUDr. Tomáš Kvasnička, CSc., Ing. Jan Kuderna
01/21, Diagnostický obor, Digitální diagnostika, Hematologie, Hemostáza a koagulace, Klinická biochemie, Molekulární diagnostika, Prevence, Ročník 2021
13. září 2021
Reportáž z moderované diskuse Kardio Trio – IA2020Moderní kardiologie se bez biomarkerů neobejde. Jejich stanovení se používá v diagnostice a indikaci a monitorování jak akutních, tak chronických kardiovaskulárních onemocnění. Téma multimarkerového přístupu rezonovalo také na posledních Imunoanalytických dnech, které se konaly koncem loňského roku v Plzni a byly přenášeny do online prostoru.
MUDr. Tereza Rádl
01/21, Diagnostický obor, Kardiologie, Klinická biochemie, Molekulární diagnostika, Ročník 2021