24. listopadu 2015
cobas® POC IT solution: Nemocniční sítě přístrojů POC – účinná správa a kontrolaK významným částem portfolia společnosti Roche patří oblast POCT, která se zvláště v posledních letech velmi dynamicky rozvíjí. V souladu s aktuálními požadavky kladenými na testování u lůžka pacienta nabízí společnost Roche nejen široké portfolio kvalitních POC přístrojů a testů, ale i kompletní profesionální řízení a dálkovou správu POCT v nemocničním prostředí.
Ing. Hana Ferdová
04/15, Diagnostický obor, Digitální diagnostika, POCT, Ročník 2015
24. listopadu 2015
„Alternativní“ vyšetřovací a léčebné metody – díl první – kritický pohled biochemikaV současnosti jsou lidé zahlcováni nepřeberným množstvím informací. Informace přicházejí ze sdělovacích prostředků plných reklamy, pro mnohé je základním zdrojem informací internet. Kupodivu, přestože je lidstvo čím dál vzdělanější, stoupá v civilizovaných zemích počet lidí věřících horoskopům, jasnovidcům, psychotronikům, proutkařům, léčitelům i likvidátorům patogenních zón; lidé jsou schopni často přijmout jejich názory a podrobit se vyšetření, či dokonce léčbě, ačkoli tito nejsou schopni své metody racionálně obhájit.
prof. MUDr. Jaroslav Racek, DrSc.
04/15, Personalizovaná medicína, Prevence, Primární péče, Ročník 2015
24. listopadu 2015
Lékař je hostem v životě pacienta… tato věta zazněla na EuroMedLabu při sympoziu Engaging patients with laboratory medicine. Nejen ta. Hodně se diskutovalo, zda a za jakých podmínek mají být pacienti seznamováni s výsledky svých laboratorních testů. Ale ještě mnohem větší prostor byl věnován odpovědím na otázku, PROČ by měli být s nimi obeznámeni a CO jim to přinese. Následující článek je souhrnem informací, které jsem v průběhu sympozia stačila zachytit. Ne o všem se u nás takhle otevřeně hovoří.
Ing. Lenka Nováková
04/15, Diagnostický obor, Klinická biochemie, Klinický obor, Personalizovaná medicína, Prevence, Primární péče, Ročník 2015
24. listopadu 2015
Hladina vitaminu D u těhotných ženHororový obrázek z pera národního klasika zcela jistě popisuje osobu s těžkou dlouholetou, až celoživotní nesuplementovanou hypovitaminózou D. Žádná z mladých krasavic by dozajista nechtěla v zrcadle zahlédnout výše vymalovaný portrét. Pokud ano, je to proto, že buď neznají texty našich národních pěvců, nebo svou hladinu vit. D, či snad obojí, a pak jim to patří.
MUDr. Josef Čáp
04/15, Diagnostický obor, Digitální diagnostika, Gynekologie, Klinická biochemie, Molekulární diagnostika, Porodnictví, Prevence, Ročník 2015
24. listopadu 2015
Normální hodnoty některých ukazatelů kostního obratu u české dětské populaceSkelet je největším orgánem v těle. Poskytuje mechanickou ochranu vnitřnostem, je zásobárnou minerálů a umožňuje pevný úchyt svalů. Kostní hmota se dynamicky a neustále obměňuje, a to již v intrauterinním období. Její nárůst se nazývá modelace (převažuje kostní formace nad resorpcí, zejména během dětství), její prostá obnova se nazývá remodelace (probíhá po celý život).
Prof. MUDr. Milan Bayer, CSc.
04/15, Histologie, Molekulární diagnostika, Ročník 2015
24. listopadu 2015
10 000 instalací analytického systému cobas® 6000Koncem minulého století existovaly na farmaceutickém trhu – kromě mnoha dalších – dvě významné firmy. První z nich založil ve švýcarské Basileji roku 1894 Fritz Hoffmann společně s lékárníkem Taubem pod názvem Hoffmann, Taub & Co. Tato firma byla 1. října 1896 přejmenována na F. Hoffmann-La Roche & Co., čemuž samozřejmě v roce 1895 předcházel sňatek Fritze Hoffmanna s Adéle La Roche.
Ing. Vladimír Frančík
04/15, Centrální laboratoř, Diagnostický obor, Digitální diagnostika, Klinická biochemie, Klinická chemie a imunochemie, Molekulární diagnostika, Prevence, Ročník 2015
24. srpna 2015
Nedostatek vitaminu D v těhotenství - význam suplementace a testování vitaminu D u gravidních ženNedostatek vitaminu D je celosvětovým zdravotním problémem jak v běžné populaci, tak u těhotných žen. I v oblastech s dostatkem, ba přímo nadbytkem slunečního svitu po celý rok, ke kterým patří například Střední východ a sever Afriky, je nedostatek vitaminu D běžně rozšířený, a to zvláště u žen.
MUDr. Olga Bálková
03/15, Diagnostický obor, Molekulární diagnostika, Perinatologie, Prevence, Ročník 2015
24. srpna 2015
Cobas e 801 – nová vlajková loď imunochemické diagnostiky již odhalenaJe 22. 6. 2015 krátce po 11. hodině a na EuroMedLabu v Paříži je možné vůbec poprvé spatřit za zvuku houslové skladby Vanessy Mae dlouho očekávaný prémiový systém nejvyšší třídy s názvem cobas e 801, představovaný v SWA konfiguraci s moduly cobas c 702 a cobas e 602.
Ing. Igor Klimíček, MBA
03/15, Diagnostický obor, Digitální diagnostika, Klinická chemie a imunochemie, Molekulární diagnostika, Ročník 2015
24. srpna 2015
Roční zkušenosti s metodou stanovení kortizolu ve slináchKortizol je hlavní glukokortikoidní hormon syntetizovaný z cholesterolu v zona fasciculata kůry nadledvin po její stimulaci ACTH. Při nízkých hladinách kortizolu je uvolněn hypotalamem corticotropin releasing hormon (CRH), který vyvolává sekreci ACTH z hypofýzy. Tyto hormony jsou propojeny klasickou negativní zpětnou vazbou.
Mgr. Hana Valentová
03/15, Analýza moči, Digitální diagnostika, Hepatologie, Klinická biochemie, Klinická chemie a imunochemie, Molekulární diagnostika, Prevence, Ročník 2015
24. dubna 2015
Vyhodnocení výkonnostních parametrů automatické močové linky cobas® 6500Automatická močová linka cobas® 6500 je srdcem portfolia výrobků Roche v oblasti močové analýzy. Představuje spojení dvou modulů – analyzátoru močových proužků (cobas u 601) a analyzátoru sedimentu (cobas u 701). Oba přístroje mohou pracovat samostatně nebo v kombinaci pod označením cobas® 6500 pro oblast UWA (Urine Work Area).
Ing. Hana Ferdová
02/15, Analýza moči, Diagnostický obor, Klinická biochemie, Klinická chemie a imunochemie, Molekulární diagnostika, Patologie, Prevence, Ročník 2015
24. dubna 2015
Interference heterofilních protilátek a HAAA/HAMA při stanovení srdečních troponinů existuje, ale je vzácnáInterference při imunochemických analýzách představuje problém, který lze pouze minimalizovat. Komplexní prostředí reakce mezi antigenem a protilátkou je z hlediska možných interferencí choulostivé tím, že různé analyty mohou být různě ovlivněny interferenty nejen při stanovení pomocí rozdílných diagnostických souprav, ale i při obdobném principu stanovení na jednom analytickém systému.
Prof. MUDr. Antonín Jabor, CSc., MUDr. Janka Franeková, Ph.D.
02/15, Diagnostický obor, Hemostáza a koagulace, Kardiologie, Klinická biochemie, Klinická chemie a imunochemie, Molekulární diagnostika, Ročník 2015
24. dubna 2015
Klinický význam stanovení „high sensitive“ tyreoglobulinu u diferencovaného karcinomu štítné žlázyKarcinom štítné žlázy je nejčastější endokrinní malignita, představuje asi 1 až 1,5 % všech zhoubných nádorů, u žen jde o pátý nejčastější nádor. Jde o jeden z mála nádorů, u kterého je v posledních letech dokumentován velký nárůst incidence, a to jak v Evropě, tak i v ostatních částech světa.
Prof. MUDr. Petr Vlček, CSc., RNDr. Dana Nováková, Ing. Marta Pechová
02/15, Diagnostický obor, Digitální diagnostika, Endokrinologie, Histologie, Klinická biochemie, Klinický obor, Molekulární diagnostika, Onkologie, Prevence, Ročník 2015
31. ledna 2015
Jak používat markery autoimunitních onemocnění štítné žlázy?Štítnou žlázu se všemi na ní závislými systémy postihuje celá řada častých onemocnění a syndromů. Přestože je fyziologie štítné žlázy dobře známá a diferenciální diagnostika jejích onemocnění zavedená, existuje velké množství výjimek a záludností, kvůli nimž je určení správné diagnózy stále ještě náročným úkolem.
Ing. Igor Klimíček, MBA
01/15, Diagnostický obor, Endokrinologie, Klinická chemie a imunochemie, Klinický obor, Patologie, Ročník 2015
24. ledna 2015
Odvození nové rovnice pro odhad glomerulární filtrace z koncentrace cystatinu C pomocí sedmi metod stanoveníExistuje mnoho různých rovnic pro odhad glomerulární filtrace z cystatinu C. Hlavními příčinami této situace je dřívější absence mezinárodního kalibrátoru pro cystatin C a neekvivalentnost výsledků získaných různými metodami stanovení cystatinu C.
Anders Grubb
01/15, Molekulární diagnostika, Ročník 2015, Řešení pro centrální laboratoře
24. ledna 2015
Studie PROGNOSIS - Krok směrem k predikci poruch placentaceCílem mezinárodní studie PROGNOSIS bylo zjistit, zda krevní testy mohou nejen diagnostikovat, ale i krátkodobě predikovat závažné těhotenské patologie způsobené poruchami placentace. První velmi povzbudivé výsledky byly zveřejněné vloni v prosinci na prestižním kongresu COGI v Paříži.
MUDr. Olga Bálková
01/15, Diagnostický obor, Digitální diagnostika, Gynekologie, Klinická biochemie, Molekulární diagnostika, Patologie, Perinatologie, Prevence, Ročník 2015
24. ledna 2015
Nová příležitostV srpnu 2014 uskutečnila společnost Roche akvizici se společností Santaris Pharma, aby dále rozšířila výzkum RNA-targeting terapeutik, která umožňují zasáhnout cíl uvnitř buňky.
Redakce Labor Aktuell
01/15, Diagnostický obor, Molekulární diagnostika, Personalizovaná medicína, Prevence, Ročník 2015
24. ledna 2015
Automatická močová linka cobas® 6500Močová linka cobas® 6500 doplňuje a rozšiřuje portfolio analyzátorů firmy Roche pro komplexní řešení náročných úkolů dnešních laboratoří.
Ing. Hana Ferdová
01/15, Analýza moči, Centrální laboratoř, Diagnostický obor, Klinická biochemie, Molekulární diagnostika, Prevence, Ročník 2015
24. ledna 2015
Vliv změny strategie péče o pacienty s akutní ischemickou CMP ve FNKVCévní mozkové příhody (CMP) představují významný společenský problém. Incidence „mrtvice“ je 300/100 000 obyvatel. Zároveň je nutné si uvědomit, že CMP představují vůbec nejčastější příčinu morbidity a invalidity v našich zemích. Mnoho pacientů přeživších mrtvici zůstane trvale postižených, ležících či s poruchou řeči, tudíž neschopných zařadit se zpátky do aktivního života. Často jsou odkázaní na trvalou péči druhé osoby. CMP jsou zároveň třetí nejčastější příčinou mortality ve vyspělých státech.
MUDr. Peter Vaško
01/15, Geriatrie, Intenzivní péče, Klinický obor, Neurologie, Primární péče, Ročník 2015