Říjen je měsíc, během kterého se pacientské organizace, lékaři a odborné společnosti věnují osvětě o prevenci karcinomu prsu. I v Roche jsme podpořili během tzv. růžového října ženy nejen v prevenci, ale zveřejňujeme i inspirativní příběhy pro všechny, kdo touto těžkou nemocí procházejí. Představíme vám příběh armádní psycholožky Zuzky Nemčíkové a také nový díl komiksu, který dětem vysvětluje, co je to rakovina prsu. Za pozornost stojí rovněž dvě nové terapeutické oblasti na portále MojeMedicina.cz: idiopatické střevní záněty a karcinom jater
Závěť se nepíše proto, abyste mohl umřít, ale proto, abyste mohl krásně žít. Příběh Zuzky
„Rakovinu prsu jsem měla už třikrát. Já jsem nepředpokládala, že se rakovina vrací. A druhé zjištění, že v těle je opět zhoubný a rychle rostoucí nádor, bylo pro mne asi největší ránou, jakou jsem kdy zažila. Vloni mi byly zjištěny metastázy v břišní dutině,“ popisuje Zuzka Nemčíková, která se opakovaně potýká s karcinomem prsu. Zuzka Nemčíková působila jako armádní psycholožka a podílela se na přípravách vojáků na zahraniční operace. Věnuje se tématům v oblasti zvládání těžkých životních situací, práce se stresem, mezilidských vztahů a řešení životních ztrát. Napsala knihu o svém životním příběhu a vyrovnávání se s rakovinou. Kniha může pomoci všem, kdo se potýkají s těžkým osudem.
Medikomiks pomáhá dítěti pochopit, že není jeho vina, že maminka onemocněla…
„Co se děje s maminkou? Zlobí se na mě? Uklidil jsem si celý pokojík,“ láme si hlavu malý Lukáš. „Víš, maminka je teď víc unavená, protože je nemocná. S touhle nemocí, která se jmenuje rakovina, si tělo samo neporadí, a tak mamince pomůžou zkušení lékaři,“ vysvětluje mu tatínek. Karcinomem prsu často trpí mámy, manželky nebo babičky. Nemoc se pak týká celé jejich rodiny. A nejtěžší může být vysvětlit situaci malým dětem. Proto vznikl po kreslených příbězích o hemofilii a lymfomu ve spolupráci s lékaři, pacienty a jejich rodinnými příslušníky nový díl Medikomiksu o karcinomu prsu.
Všichni autoři do něj vložili své praktické zkušenosti a příběh odráží skutečné dění v české rodině. Hlavními postavami příběhu jsou Lukášek, jeho rodiče a babička. Jeho mamince právě diagnostikovali rakovinu prsu. Medikomiks realisticky popisuje, čím prochází maminka, táta, a především malý Lukášek, který o nemoci neví vůbec nic. Superhrdinové Miki a Roni mu ukážou a vysvětlí, jak probíhá boj zlých nádorových buněk a těch hodných, které naše tělo ochraňují nejen před rakovinou. Příběh má šťastný konec. Dítěti i dospělým pomůže pochopit podstatu nemoci a dodá naději, že rakovinu lze porazit.
Pomáháme bourat tabu o idiopatických střevních zánětech
Tereze Nagyové v osmnácti letech lékaři diagnostikovali Crohnovu chorobu. Pár let nato jí odebrali celé tlusté střevo a vytvořili umělý vývod. Postupně začala otevřeně mluvit o životě se stomií. Odkrývá toto tabu a pomáhá mnoha lidem přijmout vlastní tělo a žít spokojenější život. Crohnova choroba patří spolu s ulcerózní kolitidou do skupiny idiopatických střevních zánětů. Jde o chronické autoimunitní nemoci, které postihují zažívací trakt. Pro mnoho pacientů je obtížné zvládat každodenní činnosti.
K příznakům totiž patří vyčerpanost, křeče v břiše a časté průjmy (až 20krát denně). Tato onemocnění mají velmi negativní vliv na jejich soukromý i pracovní život.
Jak odhalit včas hepatocelulární karcinom
Hepatocelulární karcinom je zhoubné onemocnění jater, jehož výskyt každý rok stoupá. Ohroženi jsou lidé s chronickým onemocněním jater, zejména jaterní cirhózou a chronickou hepatitidou B a C. K příznakům patří bolest břicha, modřiny a krvácení, zvětšené břicho, nevysvětlitelná ztráta hmotnosti a žloutenka. Hepatocelulární karcinom je možné zjistit pomocí vyšetřovacích a zobrazovacích metod, jakými jsou vyšetření nádorových markerů z krve, rentgenové vyšetření hrudníku, ultrazvukové sonografické vyšetření jater, CT vyšetření břicha, magnetická rezonance, angiografické vyšetření jater.