Česká republika
Dnem 1. ledna 2020 nabyla účinnost vyhláška č. 269/2019 Sb., která mimo jiné přináší zařazení nového výkonu 81301 – Stanovení interleukinu IL-6 v lidském séru a plazmě pro odbornost 801 (klinické biochemie). Tím by se měla zlepšit dostupnost IL-6, který byl dříve výkonem vázán pouze na odbornost 813 (alergologie a klinická imunologie).
20. 12. 2019 bylo podepsáno Memorandum Ministerstva zdravotnictví a zdravotních pojišťoven o spolupráci při budování sítě zdravotnických zařízení s funkčními urgentními příjmy v České republice, ► viz mapka níže. V souvislosti s Memorandem bylo dohodnuto, že Všeobecná zdravotní pojišťovna České republiky povolí nasmlouvání kódu č. 81301 s názvem výkonu Stanovení interleukinu IL-6 v odbornosti 801 všem nemocnicím s urgentním příjmem uvedeným v tomto Memorandu.
Spojené státy americké
Správa pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) vydala povolení pro test Elecsys® IL-6, který je časným indikátorem akutního zánětu. Test by měl pomoci lékařům při rychlé identifikaci těžké zánětlivé odpovědi u pacientů infikovaných virem SARS CoV-2. „Schválení FDA pro Elecsys® IL-6 je dalším krokem v našem závazku dodat rychlé a spolehlivé diagnostické testy, které pomáhají bojovat s pandemií koronaviru“, řekl Thomas Schinecker, generální ředitel Roche Diagnostics.
Užitečnost biomarkeru IL-6 při dalších život ohrožujících stavech
V prosinci 2019 bylo natočeno edukační video prim. MUDr. Pavla Maliny, Ph.D., na téma Nové markery „zánětu“ v diagnostice náhlých příhod břišních – zaměřeno na interleukin-6, bylo natočeno pro Českou internistickou společnost v prosinci 2020. Uvedené video naleznete na tomto odkazu: https://www.cisweb.cz/blog/edukacni-videa-s-aktualni-tematikou-z-interni-mediciny.
Užitečnost stanovení IL-6 při předčasném odtoku plodové vody popsal prof. MUDr. Marian Kacerovský, Ph.D. ve svém článku pro časopis Labor Aktuell (3/2018) „Předčasný odtok plodové vody před termínem porodu“. Autorky MUDr. Anna Baštan, RNDr. Jitka Prošková v článku pro náš časopis (1/2020) s názvem „Možnosti laboratorní diagnostiky novorozenecké sepse“ rovněž zmiňují použití IL-6, které provádějí také z pupečníkové krve.
Síť nemocnic s urgentním příjmem
Více o působení viru SARS-CoV-2 na interleukin-6 se můžete dočíst v následujícím článku: