Laboratorní experti v oblasti infekční diagnostiky musí denně provádět řadu manuálně i časově náročných procedur. Tyto operace navíc vyžadují vysokou pečlivost a erudici, protože výraznou měrou ovlivňují validitu poskytovaných výsledků či hodnocení. Roche přichází s nástrojem, který některé tyto kroky automatizuje a tím umožňuje laboratornímu personálu zaměřit se více na jiné neméně důležité činnosti, jako je preanalytická práce se vzorkem, skladové hospodářství, pečlivá údržba systémů, vyhodnocení procesů kalibrace a QC a v neposlední řadě interpretace produkovaných výsledků.
Inovativní softwarový nástroj cobas e flow je nedílnou a integrovanou součástí aplikací testů avidit (CMV IgG Avidity a Toxo IgG Avidity) a také metod paralelních stanovení antigenů a protilátek (HIV Duo a připravovaná metoda HCV Duo). Volitelně mohou uživatelé tento nástroj využít v případě sérií automatických ředění v rámci kvantitativního HBsAg testu nebo při paralelním opakování v duplikátu u reaktivních výsledků, případně u výsledků v šedé zóně vybraných metod (viz obr. 1).
Integrovaná automatizace – testy avidit
Stanovení aviditních testů patří vůbec k těm manuálně nejnáročnějším aplikacím v portfoliu infekční diagnostiky firmy Roche. Jsou zde nutné jak různé manuální pipetovací či ředicí procedury, tak rovněž separátní inkubace a výsledné kalkulace výsledků. S novým protokolem cobas e flow jsou všechny tyto procedury plně automatizovány, jak ostatně demonstruje obr. 2 na příkladu metody Toxo IgG Avidity.
Dále je potřeba dodat, že se zde vždy vychází z výsledku kvantitativního stanovení metody Elecsys® Toxo IgG a celý algoritmus všech kroků do generování výsledku včetně navržené interpretace trvá jen 27 minut.
Integrovaná automatizace – metody paralelního stanovení antigenů a protilátek (Ag/Ab diskriminace)
Metody paralelního stanovení antigenů a protilátek patří do 4. generace metod, stejně jako např. aplikace Elecsys® HIV combi PT.
Tyto nové metody se označují jako Duo testy, jsou totiž schopné nejen paralelně stanovit příslušný antigen a protilátky, ale zejména generovat specifické COI jak pro antigen, tak pro protilátky. Tyto specifické COI jsou považovány za subvýsledky. Z těchto dílčích výsledků se pak pomocí speciálního vzorce automaticky vypočte finální společný COI, který je sestaven tak, aby eliminoval potřebu šedé zóny. Individuální dílčí výsledky COI pro antigen a protilátky, které jsou rovněž k dispozici, vedou k efektivnímu výběru konfirmačních metod. První zástupce těchto metod na systému cobas e 801 je HIV Duo (viz obr. 3), nicméně další aplikace HCV Duo je již nyní ve vývoji.
Další výhodou nového integrovaného algoritmu cobas e flow je také zkrácení doby analýzy z 27 minut v případě metody Elecsys® HIV Combi PT na 18 minut u metody HIV Duo na modulu cobas e 801.
Volitelná automatizace – kvantitativní metody (HBsAg II quant II)
Kvantifikace virových markerů, jako např. HBsAg, dovoluje nastavení individualizované léčebné strategie na základě specifické odezvy. Metoda Elecsys® HBsAg II quant II s absencí cobas e flow vyžaduje jednak manuální ředění u vzorků s koncentracemi překračujícími rozsah měření metody po úvodní autodiluci, jednak opakování stanovení u neředěných vzorků v opačném případě. Na obr. 4 je znázorněna cobas e flow automatizace všech ředicích a opakovacích procedur s automatickou kalkulací příslušných výsledků.
Volitelná automatizace – opakování v duplikátu
V rámci nejčastějších screeningových testů uvedených na obr. 1 se doporučuje u iniciačně reaktivních výsledků či výsledků v šedé zóně opakovat měření v duplikátu ze stejného vzorku séra či plazmy. Bez aplikace nástroje cobas e flow dochází k tomuto opakování sekvenčním způsobem, kdy je potřeba znovu vložit vzorek do vstupní části systému a zahájit analýzu. V případě, že je po prvním opakování stanovení generován negativní výsledek, je potřeba vložit a zopakovat stanovení ještě jednou. Principiálně platí, že aby byl výsledek považován za negativní, musí mít obě dvě opakování shodně negativní výsledek.
U aplikace cobas e flow dojde v případě generování reaktivního výsledku či výsledku v šedé zóně k automatickému opakování v paralelním duplikátu, kdy během 18 minut obdržíme oba výsledky najednou. To má výrazný vliv na celkový TAT, neboť dojde ke zkrácení této doby o čas jednoho stanovení. Níže uvedený obr. 5 ukazuje jak celkové doby stanovení většiny Elecsys® ID testů, tak aplikací s cobas e flow protokolem včetně paralelního opakování v duplikátu (pro 18minutové aplikace).
Závěr
Závěrem je možné říci, že cobas e flow automatizuje manuální procedury a kalkulace v oblasti infekční diagnostiky na analyzátoru cobas e 801, což vede nejen ke zvýšení efektivity laboratorních procesů, ale také k nárůstu spolehlivosti vydávaných výsledků či hodnocení.